Jak vybrat domácí pekárnu

Obsah únorového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 2/2021 Obsah únorového dTestu

Aktualizováno: 13.11.2015

Výhodou domácí pekárny je čerstvé pečivo kdykoliv, kdy si vzpomenete, i možnost ovlivnit, co do pečiva přidáváte. Chleba z domácí pekárny nemusí být levnější než ten ze supermarketu, můžete si ho však připravit podle svého. Zda k tomu využijete připravené směsi, nebo iniciativu převezmete sami, záleží jen na vás.

Vhodné pro dietu

Příprava chleba v domácí pekárně umožňuje kontrolu nad tím, z čeho pečivo připravujete. Tak se můžete snadno vyvarovat použití mnohých nechtěných „éček“ hojně obsažených například v dopékaném mraženém pečivu ale i v připravených chlebových směsích. Domácí pekárna dobře poslouží také lidem s bezlepkovou dietou.

Ceny

Ceny pekáren začínají zhruba na 1400 Kč. Náš test ukázal, že rozdíl v ceně neznamená rozdíl v kvalitě pečení. Spíše je výsledkem cenové politiky výrobce, designu nebo doplňkových funkcí. Na trhu tak najdete i pekárny s cenovkou přes čtyři tisíce korun. Rozmyslete si koupi předem, zvažte rozměry pekárny i skladnost, případně si nejdříve pekárnu půjčte od známých, aby se z ní u vás doma záhy nestalo další „překážítko“.

Další funkce

Pekárna může být užitečná i pro přípravu jiných potravin než chleba. Většina z přístrojů nabízí programy pro přípravu džemů, těsta a pečení dortů nebo těsta na těstoviny či pizzu. Modely s dávkovačem surovin pak usnadňují přípravu pečiva s oříšky a rozinkami tím, že se v průběhu přípravy dávkovač sám otevře a přísady vypustí do těsta.

Některé pekárny nabízejí jednu pečicí formu na velký bochník a k ní i jednu se dvěma komorami na dva (různé) menší chleby. Pekárny, které pracují se dvěma hnětacími háky, lépe hnětou a mají lepší konečný výrobek. Značné odlišnosti jsou i v délce přívodního kabelu, rozdíl může být i skoro půlmetrový. V kuchyni, kde bývá boj o místo i zásuvky, může být taková skutečnost rozhodující. Plánujete-li pekárnu uložit na kuchyňské lince, zvažte koupi takové, která nemá vystouplé části, členitý povrch ani klasická tlačítka, ale dotyková. Takovou pekárnu lze snadno otřít.

Nejpraktičtější (a nejsnazší) k pečení chleba je použití sušeného droždí. Pokročilejším pekařům a fajnšmekrům lze jako kypřící medium doporučit chlebový kvásek. Jeho použití sice vyžaduje okamžité zpracování těsta, avšak maximálním odložením startu získá dostatek času na nezbytné dlouhé kynutí. Chlebový kvas lze zakoupit v sušené podobě, nebo získat od někoho z mnoha lidí registrovaných na mapě na www.pecempecen.cz. S jistou dávkou štěstí jej lze i snadno vypěstovat v domácích podmínkách.

Přístrojová hladovost

Spotřeba elektrické energie je u pekáren poměrně nízká. Na upečení chleba spotřebují v průměru 340 Wh, což odpovídá nákladům přibližně dvě koruny. Při použití odloženého startu na maximum 13 hodin se spotřeba mírně zvýší o cca 100 Wh.

Databáze testovaných výrobků

Domácí pekárny (10 výrobků)
poslední aktualizace: 27.8.2014


Přihlásit