Jak vybrat světelný zdroj

Obsah březnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2024 Obsah březnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 1.3.2022

Náhrada klasické žárovky v podobě nových technologií nemusí být vždy tak úsporná, jak se na první pohled tváří. Pouze některé jsou opravdu efektivní a s jejich pořízením se můžete těšit na snížení nákladů na elektrickou energii.

V současné době existují tři technologie – kompaktní zářivky, LED a halogenové zdroje světla. Jejich kvalita světelného toku, podání barev a životnosti se však liší.

Kompaktní zářivky

První a nejznámější náhradou jsou kompaktní zářivky. Ty fungují na stejném principu jako běžné trubicové zářivky, zdrojem světla v nich jsou výpary rtuti v inertním plynu. Na rozdíl od trubicových zářivek jsou kompaktní zářivky vybaveny paticí umožňující montáž do běžného žárovkového závitu (např. E27).

Nabízejí se v různých tvarech a velikostech. Jejich výhodou je relativně dlouhá životnost, nevýhodou nižší věrnost podání barev (jak se v minulosti ukázalo i v našich testech), pomalý náběh, nižší odolnost proti častému spínání a úbytek světelného výkonu v čase. Tyto vlastnosti platí sice obecně, ale mohou se model od modelu výrazně lišit.

Halogenové žárovky

Halogenové žárovky jsou klasickým žárovkám nejbližší technologií. Fungují prakticky na stejném principu, díky použití halového prvku (například brómu nebo jódu) se ale jejich wolframové vlákno neodpařuje tak rychle jako u klasické žárovky.

Ve srovnání s LED dosahují v průměru až sedmkrát nižší účinnosti, takže s velkou úsporou energie nepočítejte. Jejich příkon se často pohybuje v desítkách wattů, stejně jako u klasických žárovek. Jimi produkované světlo dosahuje parametrů srovnatelných s klasickou žárovkou a ze všech technologií nabízí téměř dokonalou věrnost barev (index podání barev blízký 100).

LED světelné zdroje

Další alternativou je technologie elektroluminiscenčních diod neboli LED (Light Emiting Diode). Hlavní výhodou této technologie je její ekologičnost. LED žárovky neobsahují jedovatou rtuť, mají dlouhou životnost, nevadí jim časté spínání a jejich výkon se v čase snižuje jen nepatrně. Pořizovací ceny jsou sice nejvyšší z trojice dostupných technologií, na druhou stranu nabízejí nejvyšší měrný výkon – tedy poměr mezi spotřebovanou energií a vyprodukovaným světlem. Z jednoho wattu dokážou vyrobit nejvíce lumenů (jednotka světelného toku).

Jejich nevýhoda je, stejně jako u kompaktních zářivek, obecně nižší věrnost podání barev.

Smart LED

Hlavními specifiky chytrých „žárovek“ jsou komunikace s jinými chytrými zařízeními a možnost nastavení. Primitivnějším chytrým světelným zdrojům lze pomocí mobilního telefonu nastavit jas (proto se často označují jako stmívatelné), případně i barvu (často se setkáte s výrazem RGB nastavení). Pokročilejší přístroje umějí komunikovat s dalšími zařízeními v domácí síti, jako jsou třeba hlasoví asistenti. Lze je tak nejen ovládat mobilním telefonem/tabletem, ale také automatizovat jejich činnost, případně je i ovládat hlasovými povely.

Chytré světelné zdroje můžou s ostatními zařízeními komunikovat pomocí různých technologií. Nejrozšířenějšími jsou wi-fi, bluetooth a zigbee (technologie funguje na podobném principu jako wi-fi, je levnější a zpravidla i méně energeticky náročná).

Nepříjemnou vlastností chytrých LED světelných zdrojů je, že pokud chcete plně využívat jejich funkcionalitu, musejí být neustále připojené ke zdroji elektrické energie. A jelikož udržují bezdrátové spojení s jinými zařízeními (případně jej hledají), mají vždy nějakou spotřebu. Jejich příkon při nečinnosti (režim stand-by) se liší přístroj od přístroje, zpravidla se pohybuje kolem 1 W.

Překážkou pro mnohé zájemce by mohla být také poměrně vysoká pořizovací cena. Chytré světelné zdroje obsahují i zařízení pro bezdrátové připojení, řídicí a paměťové moduly. Proto jsou výrazně dražší. Pokud vezmeme v potaz, že se stále jedná o spotřební zboží s velmi omezenou životností, nejsou smart LED světelné zdroje produktem pro každého.

Před nákupem chytrých LED světelných zdrojů si zjistěte, zda k jejich používání nepotřebujete kromě mobilního telefonu ještě další zařízení. Výrobci ke svítidlům často prodávají i brány, vypínače, stmívače a jiné doplňky. Někdy se jedná o výbavu navíc, jindy je její použití nezbytné. Někteří výrobci ve svých aplikacích také často umožňují ovládání produktů jiných výrobců. Bohužel už ale o této funkcionalitě dostatečně neinformují. Je tedy třeba se na funkčnost a kompatibilitu různých přístrojů před nákupem dotazovat, případně pořizovat pouze výrobky z jednoho ekosystému / výrobky s deklarovanou kompatibilitou.

Co najdete na obalu

Důležité informace o světelném zdroji by měly být uvedeny přímo na obalu. Při nákupu jsou pro spotřebitele jediným vodítkem, podle kterého se může orientovat. Zda odpovídají deklarované údaje skutečnosti, zjišťuje náš nezávislý test, který porovnává také homogenitu vzorků, tedy jestli dosahují všechny shodných výkonů.

1. Příkon (W) / světelný tok (lm) – množství vyzařovaného světla

2. Teplota chromatičnosti / barevná teplota (K) – barva světla

3. Index podání barev (CRI) – jak věrohodně světelný zdroj zobrazuje barvy předmětů

4. Doba náběhu (s) – za jak dlouho dosáhne světelný zdroj alespoň 60 % světelného toku (výkonu)

5. Možnost stmívání

6. Deklarovaná životnost (hodiny, roky) – doba, po jejímž uplynutí je alespoň 50 % světelných zdrojů plně funkčních. V případě let je třeba dávat pozor, s kolika hodinami svícení denně výrobce počítá.

7. Počet spínacích cyklů – jak často lze světelný zdroj sepnout, než dojde k poruše

8. Obsah rtuti (mg) – údaj relevantní pouze u zářivek; u kvalitních by měl být nižší než 1,5 mg

9. Typ a velikost patice

10. Energetické štítky – 1. září 2021 vstoupily v platnost nové evropské energetické štítky pro světelné zdroje. Kromě upravené stupnice energetických tříd (nově A–G, zrušení matoucích tříd A+, A++ a A+++) obsahují také informace o spotřebě a QR kód odkazující na další informace o produktu v databázi EPREL (European Product Registry for Energy Labelling).

Databáze testovaných výrobků

Smart LED světelné zdroje (11 výrobků)
poslední aktualizace: 3.3.2022
LED žárovky a kompaktní zářivky (17 výrobků)
poslední aktualizace: 1.8.2013
Všesměrové zdroje světla (24 výrobků)
poslední aktualizace: 2.10.2014
Bodovky (22 výrobků)
poslední aktualizace: 2.10.2014


Přihlásit