Jak vybrat světelný zdroj

Obsah říjnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 10/2021 Obsah říjnového dTestu

Aktualizováno: 13.11.2015

Náhrada klasické žárovky v podobě nových technologií nemusí být vždy tak úsporná, jak se na první pohled tváří. Pouze některé jsou opravdu efektivní a s jejich pořízením se můžete těšit na snížení nákladů na elektrickou energii.

V současné době existují tři technologie – kompatní zářivky, LED a halogenové zdroje světla. Jejich kvalita světelného toku (výkonu), podání barev a životnosti se však liší.

Kompaktní zářivky

První a nejznámější náhradou jsou kompaktní zářivky. Ty fungují na stejném principu jako běžné trubicové zářivky, zdrojem světla v nich jsou výpary rtuti v inertním plynu. Na rozdíl od trubicových zářivek jsou kompaktní zářivky vybaveny paticí umožňující montáž do běžného žárovkového závitu (E27 nebo menšího E14).

Nabízejí se v různých tvarech a velikostech. Jejich výhodou je relativně dlouhá životnost, nevýhodou nižší věrnost podání barev (jak víme na základě výsledků našich testů), pomalý náběh, nižší odolnost proti častému spínání a úbytek světelného výkonu v čase. Tyto vlastnosti platí sice obecně, ale mohou se model od modelu výrazně lišit.

LED žárovky a bodovky

Další nadějnou alternativou je technologie elektroluminiscenčních diod neboli LED (Light Emiting Diode). Hlavní výhodou této technologie je její ekologičnost. LED žárovky neobsahují jedovatou rtuť, mají dlouhou životnost, nevadí jim časté spínání a jejich výkon se v čase snižuje jen nepatrně. Pořizovací ceny jsou sice nejvyšší z trojice dostupných technologií, na druhou stranu nabízí nejvyšší měrný výkon – tedy poměr mezi spotřebovanou energií a vyprodukovaným světlem. Z jednoho wattu dokážou vyrobit nejvíce lumenů (jednotka světelného toku).

Jejich nevýhoda je, stejně jako u kompaktních zářivek, nižší věrnost podání barev.

Halogenové žárovky a bodovky

Poslední, klasickým žárovkám nejbližší technologií, jsou halogenové žárovky. Fungují prakticky na stejném principu jako klasické žárovky, díky použití halového prvku (například bromu nebo jodu) se jejich wolframové vlákno neodpařuje tak rychle jako u klasické žárovky.

Ve srovnání s LED dosahují v průměru až sedmkrát nižší účinnosti, takže s velkou úsporou energie nepočítejte. Jejich příkon se často pophybuje stejně jako u klasických žárovek v desítkách wattů. Jimi produkované světlo dosahuje parametrů srovnatelných s klasickou žárovkou a ze všech technologií nabizí téměř dokonalou věrnost barev (index podání barev 100).

Co najdete na obalu

Důležité informace o světelném zdroji by měly být uvedeny přímo na obalu. Při nákupu jsou pro spotřebitele jediným vodítkem, podle kterého se může orientovat. Zda odpovídají deklarované údaje skutečnosti, zjišťuje náš nezávislý test, který porovnává také homogenitu vzorků, tedy jestli dosahují všechny shodných výkonů.

1.         Příkon (W) / světelný tok (lm) – množství vyzařovaného světla

2.         Teplota chromatičnosti (K) – barva světla

3.         Index barevného podání – jak věrohodně světelný zdroj zobrazuje barvy předmětů

4.         Doba náběhu (s) – za jak dlouho dosáhne světelný zdroj alespoň 60 % světelného toku (výkonu)

5.         Možnost stmívání

6.         Průměrná doba života (hodiny, roky) – doba, po jejímž uplynutí je alespoň 50 % světelných zdrojů plně funkčních

7.         Počet spínacích cyklů – jak často lze světelný zdroj sepnout, než dojde k poruše

8.         Obsah rtuti (mg) – údaj relevantní pouze u zářivek; u kvalitních by měl být menší než 1,5 mg

9.         Napětí (V)

10.       Typ a velikost patice

Databáze testovaných výrobků

LED žárovky a kompaktní zářivky (17 výrobků)
poslední aktualizace: 1.8.2013
Všesměrové zdroje světla (24 výrobků)
poslední aktualizace: 2.10.2014
Bodovky (22 výrobků)
poslední aktualizace: 2.10.2014


Přihlásit