Jak vybrat parní hrnec

Obsah červnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 6/2021 Obsah červnového dTestu

Aktualizováno: 19.2.2018

Vaření v páře umožňuje šetrnou a praktickou přípravu pokrmů. Nejjednodušší způsob, jak si ho vyzkoušet je pomocí hrnce a pařáčku. Pokud se vám tento způsob přípravy jídel zalíbí, můžete sáhnout po elektrickém parním hrnci nebo po parní troubě.

Nákup parního hrnce si důkladně rozmyslete. Na trhu je množství modelů za pár set korun, ale vaření v páře má bez ohledu na pořizovací cenu přístrojů i své nevýhody. Parní hrnec bývá mezi těmi přístroji, které brzy omrzí a skončí zastrčené vzadu v kuchyňské lince.

Výhody

Při vaření v páře se v jídle zachová více nutričně významných látek oproti klasickému vaření ve vodě. Parní hrnce také umožňují přípravu většího množství jídla najednou. Najednou je možné připravovat maso i přílohy aniž by přitom došlo k přenosu chuti.

Nevýhody

Jídlo připravené v páře nemusí chutnat každému. I když si zachovává lepší výživové vlastnosti, může vám připadat mdlé. Při přípravě se většinou nedoporučuje používání koření a dochucovacích tekutin, takže hotový pokrm je třeba dochutit až po skončení přípravy.
Vaření v páře vyžaduje cvik a trochu praxe. I když jsou často vybaveny automatickými programy nebo alespoň minutkou, neznamená to, že všechnu práci udělají za vás. Jsou také pomalejší oproti vaření ve vodě i v porovnání s vařením v páře pomocí hrnce a pařáčku. Větší množství potravin dobu přípravy dále prodlužuje.

Při výběru si všímejte materiálu, z něhož jsou vyrobeny nádoby (bílý plast často trpí nesmytelnými skvrnami od připravované zeleniny), ale i možnosti skladování nádob pohromadě, zejména, máte-li málo místa.
 

Databáze testovaných výrobkůPřihlásit