Jak vybrat běžky

Obsah červnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 6/2021 Obsah červnového dTestu

Aktualizováno: 29.12.2012

Pro výběr běžek platí dvě pravidla. Přednost před vázáním má pohodlná obuv a je třeba vědět, zda se budete na běžkách věnovat turistice nebo závodění. Pro výběr je důležitá hmotnost lyžaře.

Základní rozdělení je podle stylu. Rozlišujeme běžky na klasický styl a na bruslení. Začátečníci a příznivci lyžařské turistiky zvolí univerzální běžky. Jsou kratší a širší a jsou určené pro širokou obec běžkařů, kteří se věnují především výletům na lyžích. Sportovní lyže – dlouhé a úzké určené sportovcům, kteří v lyžích více než dopravní prostředek vidí způsob, jak rozhýbat tělo a spálit přebytečné kalorie. Poslední kategorií jsou lyže pro bruslařskou techniku, tzv. skate, pro skutečné běžkařské závodníky.

Důležitým rozdílem mezi lyžemi je protismyk – zpravidla šupinky nebo drážky na spodní straně lyže zabraňující sklouzávání lyže dozadu. Tyto lyže se také označují jako no wax, protože pro jejich používání není třeba lyže mazat protiskluzovým voskem, jehož protismykový efekt nahrazují právě šupiny a drážky. Tento druh lyží je pro svou praktičnost stále více oblíbený.

Pohodlí má přednost: pro běžkaře je nejdůležitější pohodlná obuv. Měla by nohu pevně obepínat, ale netlačit. Obuv pro klasický styl a na bruslení se liší, nicméně existují i modely, které se dají adaptovat pro oba styly. Druh vázání je při výběru druhotný, důležitější je pohodlnost obuvi.

Vázání k obuvi: používají se dva systémy vázání, NNN (New Nordic Norm) od firmy Rottefella a SNS (Salomon Nordic System). Oba typy jsou vysoce kvalitní, technicky velmi podobné, ovšem nejsou vzájemně kompatibilní. Výběr vázání tedy můžete bez obav podřídit výběru té nejpohodlnější obuvi.

Váha rozhoduje: délka běžek je kromě typu (kratší turistické versus delší sportovní) závislá na hmotnosti lyžaře. Lyže musí být natolik pevná a pružná, aby se mazací komora – místo, kam se nanáší odrazový vosk, případně, kde jsou umístěny odrazové šupiny – nedotýkala podložky, pokud lyžař stojí na obou nohou. Pod mazací komorou musí být možné protáhnout list papíru; lze v obchodě vyzkoušet. Pro délku hůlek platí jednoduché pravidlo: pro klasický styl 0,83 až 0,85násobek tělesné výšky, pro bruslení 0,9násobek.
 

Databáze testovaných výrobků

Běžecké lyže (17 výrobků)
poslední aktualizace: 13.1.2012


Přihlásit