Levným potravinám zřejmě odzvonilo

Obsah únorového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 2/2020 Obsah únorového dTestu

Publikováno v časopise 11/2007

Na rozdíl od cen pohonných hmot, nájmů nebo energií se v polistopadovém období v ČR ceny potravin příliš nezvyšovaly. Až na výjimky rostly ceny jídla velmi pozvolna, pod hranicí inflace, i díky v ČR nebývalé konkurenci mnoha nadnárodních obchodních řetězců. Jenže pohonné hmoty, nájmy i energie byly a jsou také součástí nákladů na výrobu potravin a bylo tedy jen otázkou času, kdy se součet všech těchto faktorů projeví také ve spotřebitelských cenách. Nyní k tomu dochází.

Globální impulsy k nárůstu cen

Ke všem výše zmiňovaným tlakům na zdražování potravin navíc v letošním roce přispělo několik na jednom místě a v jednom čase působících doslova celoplanetárních faktorů, jejichž synergický efekt v současné míře málokdo předpokládal. Meziročně výrazně zvýšená poptávka po potravinách všeho druhu v Číně, Indii a obecně ve většině asijských zemích díky tamním rostoucím ekonomikám se čekala přece jen o něco později než letos. Nepříznivé klimatické podmínky (sucho) v důležitých zemědělských oblastech, jako je například Austrálie, zase nečekaně snížily objem produkce, zejména v oblasti mlékárenského průmyslu. Celosvětově politicky podporovaná snaha využít zemědělské produkty k výrobě biopaliv pak již jen dokonala zásadní obrat mezi nabídkou zemědělských surovin a poptávkou po nich.
Zatímco zejména Evropská unie musela po řadu předchozích let řešit problém s nadprodukcí, v současné době se potýká u řady zemědělských produktů s jejich nedostatkem. Podle všeho přitom o faktický nedostatek nejde, pouze se výrazně snížily zásoby řady strategických surovin. Četné analýzy poukazující v současné době na „nejnižší zásoby za posledních dvacet let“ ale způsobily cenovou paniku, která je zcela určitě nadhodnocená, a zřejmě je nadhodnocená záměrně. To je ovšem situa-ce, s níž nemůže malinká země uprostřed Evropy vůbec nic dělat a rostoucím cenám zemědělských surovin a následně potravin všude kolem nás se musí přizpůsobit. Za zdražování tedy nemohou ani naši zemědělci, ani výrobci potravin, ani vláda nebo politické strany.


Přihlásit