Test zubních nití a mezizubních kartáčků

Klasický zubní kartáček na všechno sám nestačí. Nedostane se do mezizubních prostor, které dohromady představují přibližně 40 % plochy zubů. A jak o ně počovat? Zjistili jsme, které způsoby patří mezi nejúčinnější.

Dobrá rada

Pro ty, kdo mají normálně široké mezizubní prostory, lze doporučit zubní nitě. Test ukázal, že všechny mají dobrý čisticí účinek a liší se především ve snadnosti používání. Pro začátečníky lze doporučit zubní pásku či zubní nit nataženou na nosiči. Páska má stejně jako mezizubní kartáčky určené pro širší mezizubní prostory nevýhodu v nižším čisticím účinku, výhodou je ovšem snadná manipulace.

Královská kategorie čištění zubů

Čištění mezizubních prostor pomocí zubní nitě nebo mezizubního kartáčku je poměrně namáhavé, ale účinné. Potvrdil to náš test. Stav chrupu všech testujících se po pravidelném používání mezizubních pomůcek zlepšil. Otestovali jsme všechny nejčastěji používané způsoby čištění mezizubních prostor; voskované i nevoskované zubní nitě, zubní pásku, nosiče zubních nití i mezizubní kartáčky. Pro každého je vhodný jiný způsob čištění především podle toho, jak velké má mezery mezi zuby.

Cíl čištění mezizubních prostor je jasný. Odstranit zubní plak a nečistoty z míst, kam se zubní kartáček ani při pečlivém a správném používání nedostane. Tento povrch představuje až 40 % celkové plochy zubů, takže to nejsou jen nějaké pominutelné okraje. Mezizubní prostory jsou místy nejčastěji postiženými zubním kazem nebo parodontitidou.


Přihlásit