dTest varuje: Neberte kreditní karty na lehkou váhu

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2022 Obsah prosincového dTestu

Vydáno: 19.12.2012   

Průzkumy finanční gramotnosti ukazují, že značná část populace nezná rozdíl mezi kreditní a debetní kartou. Kreditní karta je přitom formou úvěru a její nesprávné a neodpovědné používání se může velmi prodražit.

Kreditní karta může být levný a užitečný nástroj pro ty, kdo jí umí používat a mají pojem o čase. Vyžaduje i velkou míru odpovědnosti a disciplíny, protože kousek plastu nenavodí onen přirozený strach z výdajů a utrácení, jako to umí ubývající peníze v peněžence. „Ne každý si uvědomuje, že kreditní karta je vlastně úvěr, jejím použitím čerpáme půjčku, kterou později splácíme,“ říká právní poradce časopisu dTest Miloš Borovička a dodává: „Úroky z karet jsou poměrně vysoké, ale pokud zákazník správně využívá bezúročných období, pak může nechat peníze na běžné platby třeba na spořicím účtu a jednou za měsíc uhradit vše.

Bezúročné období je ale často kamenem úrazu. Jeho délka bývá uvozena slovem „až“, ale co to znamená, je většinou potřeba studovat v  obchodních podmínkách. „Často se u spotřebitelů setkáváme s představou, že bezúročné období se počítá od konkrétního nákupu,“ uvádí Borovička a vysvětluje: „To je ale omyl. Banka vždy spočítá platby za měsíc a následně určí splatnost celého vyúčtování. Celé bezúročné období lze využít jen v případě, že kartu použijeme od prvního dne a včas uhradíme celý dluh.“

Kreditní karty jsou určeny převážně pro bezhotovostní transakce, tedy k platbám u obchodníků za zboží či služby. Naopak výběr z bankomatu bývá vysoce zpoplatněn, ihned se úročí a to často i vyšší sazbou než bezhotovostní platby. Zásadně se tedy nezapočítává do bezúročných období. Velký výběr hotovosti z kreditní karty bývá také často posledním krokem do dluhové pasti, obzvlášť pokud se jím splácí jiná půjčka či dluh z jiné karty. „Používáním kreditky si rovněž budujeme vlastní úvěrovou historii a pozdní splátka může v budoucnu znamenat komplikace třeba s vyřízením hypotéky, kreditní karta se započítává i do našeho celkového objemu půjček,“ varuje Borovička.

Více informací a srovnání některých parametrů vybraných kreditních karet najdete na stránce www.dtest.cz/kreditky.

Kontakty pro média:
Miloš Borovička, borovicka@dtest.cz, tel.: +420 602 519 828
Lukáš Zelený, zeleny@dtest.cz, tel.: +420 734 710 617

Poradenská linka časopisu dTest – 299 149 009 – je v provozu každý pracovní den od 9 do 17 hodin a spotřebitelé na ní mohou konzultovat s právními poradci časopisu dTest nejrůznější spotřebitelské problémy, a to za cenu běžného tarifu volání. Od svého spuštění v roce 2010 této možnosti využily již tisíce spotřebitelů a poradenská linka časopisu dTest se tak stala první a nejvyhledávanější cestou k řešení potíží, se kterými se zákazníci na trhu setkávají.

Občanské sdružení spotřebitelů TEST, založeno v roce 1992, je vydavatelem časopisu dTest. Na jeho stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů výrobků, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o právech, které chrání spotřebitele a posilují jejich postavení vůči prodávajícím a další rady Sdružení je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.
 

Přihlásit