dTest: Ohlídejte si doručované zásilky

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2022 Obsah prosincového dTestu

Vydáno: 18.12.2012   

Objednali jste si zboží z e-shopu a nedorazilo? Zkontrolujte, zda není uložené u sousedů či u zcela neznámé osoby. Ačkoliv se jedná o postup zcela v souladu se zákonem, můžete snadno přijít třeba o právo na vrácení zboží.

Stále více lidí provádí vánoční i jiné nákupy na internetu. Pokud však nejsou při doručení osobně k zastižení, doručovatel má podle právních předpisů a zejména poštovních podmínek České pošty dvě možnosti: uložit balíček na poště nebo u jiné osoby. Poštovní zásilku nemusí přebírat výhradně adresát, doručovatel ji má svěřit tomu, kdo se nachází ve stejném bytě či kanceláři. Pokud se ovšem ani takový způsob doručení nepodaří, lze balíček předat jiné vhodné osobě, zejména některému ze sousedů, který slíbí, že poštovní zásilku adresátovi předá a převzetí potvrdí svým podpisem.

Vedoucí právní poradny časopisu dTest Lukáš Zelený k takovému postupu dodává: „Adresát má vždy možnost předem písemně sdělit poště, že nechce, aby byly jeho zásilky doručovány podobným způsobem, případně si může vyžádat doručování balíčku či dopisu výhradně sobě. Pouze do vlastních rukou se pak dále doručují zásilky, které jsou takto označeny odesilatelem, a zásilky, jejichž udaná cena je vyšší než 10 000 korun. Tato omezení platí i pro zasílané peníze.“

Osoba, která zásilku převzala, je povinna ji předat adresátovi co nejdříve. Pokud se tak nestane, může se přihodit, že adresátovi marně uplyne čtrnáctidenní lhůta pro vrácení zboží při nákupu na internetu. „Podle zákona by si měli dávat pozor i lidé, kteří cizí zásilky přebírají. Stávají se takzvanými jednateli bez příkazu a odpovídají za škody na zásilce. To se týká i škody způsobené laxností, kvůli které marně uplynula lhůta k odstoupení od smlouvy. Zapomnětlivému sousedovi by se tak klidně mohlo stát, že bude žalován o náhradu škody,“ vysvětluje Lukáš Zelený.

Kontakty pro média:

Lukáš Zelený, zeleny@dtest.cz, tel.: +420 734 710 617
Miloš Borovička, borovicka@dtest.cz, tel.: +420 602 519 828

 

Poradenská linka časopisu dTest – 299 149 009 – je v provozu každý pracovní den od 9 do 17 hodin a spotřebitelé na ní mohou konzultovat s právními poradci časopisu dTest nejrůznější spotřebitelské problémy, a to za cenu běžného tarifu volání. Od svého spuštění v roce 2010 této možnosti využily již tisíce spotřebitelů a poradenská linka časopisu dTest se tak stala první a nejvyhledávanější cestou k řešení potíží, se kterými se zákazníci na trhu setkávají.

Občanské sdružení spotřebitelů TEST, založeno v roce 1992, je vydavatelem časopisu dTest. Na jeho stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů výrobků, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o právech, které chrání spotřebitele a posilují jejich postavení vůči prodávajícím a další rady Sdružení je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.
 

Přihlásit