Co najdete ve strouhankách kromě pečiva

Obsah říjnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 10/2023 Obsah říjnového dTestu

Recept na kapra ve strouhankovém těstíčku je notoricky známý a my na české tradici rozhodně nechceme nic měnit. To už za nás udělali výrobci strouhanky. Stačí si přečíst složení na obalu...Díky strouhance koupené v supermarketu může obalený kapr, aniž bychom to předem tušili, vnést na tradiční štědrovečerní tabuli i porci nechtěné exotiky. Prostudovali jsme složení strouhanek na českých pultech a našli řadu překvapivých ingrediencí. Éčky počínaje, sójou a sezamovými semínky konče. To by babička, panečku, koukala!

Babiččino jméno v tomto případě nebereme nadarmo. Obrázek šedovlasé paní s drdůlkem a brejličkami nad ručním mlýnkem ve společnosti usměvavé holčičky zakomponoval na obal i jeden z výrobců námi zakoupené strouhanky, konkrétně DK OPEN, spol. s r.o. Jindřichův Hradec. Ve složení uvádí, že strouhanka obsahuje například rostlinný olej, sůl, cukr, enzymy, emulgátor E481 a látku zlepšující mouku E300. V dalším textu je pak uvedeno, že: „výrobek může obsahovat stopy mléka, sóji, sezamu, arašídů, ořechů, vajec a lupiny“. Babička na obrázku vyhlíží starosvětsky, jenže ingredience v balíčku zrovna starosvětské nejsou.

Strouhanek od různých pekáren jsme v různých obchodech nakoupili celkem deset. A na devíti z nich jsme našli alibistickou formulku „může obsahovat“ s obdobným výčtem možných příměsí. Zmiňovaná sója, sezam, lupina nebo třeba arašídy dodávají pokrmům ořechovou příchuť, ne každý však o ni u štědrovečerního kapra stojí. Navíc jde ve všech těchto čtyřech případech o závažné alergeny, kterým by se citliví lidé měli raději vyhnout.


Přihlásit