Výrazný pokles důvěry spotřebitelů v podnikatele v ČR

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2022 Obsah prosincového dTestu

Vydáno: 7.12.2012   

Evropská komise zveřejnila hodnocení jednotlivých trhů zboží a služeb v rámci členských států EU. Česká republika se za dva roky propadla o 20 příček. Tak výrazný propad nezaznamenala žádná ze zemí evropské sedmadvacítky.

Z každoročního hodnocení spotřebitelských trhů vychází Česká republika výrazně pod evropským průměrem. Patří jí až 22. příčka. „Evropská komise sleduje celkem 51 trhů a hodnotí, zda je v jejich rámci pro spotřebitele snadné srovnávat zboží a služby, jestli mají negativní zkušenosti s obchodníky nebo jim důvěřují, a zda jednotlivé trhy splňují jejich očekávání,“ říká Miloš Borovička, právní poradce časopisu dTest, a dodává: „Letošní 22. místo tedy rozhodně není dobrou vizitkou českých obchodníků.

Komise zvlášť hodnotí zboží a služby a srovnává výsledky celé sedmadvacítky států. Ze zboží si u nás nejlépe vedou knihy, noviny a časopisy. Oproti evropskému průměru má v České republice nejhorší pověst trh ojetých automobilů, obuvi a oblečení a masa a masných výrobků.: „Některé poznatky, zejména negativní zkušenosti s prodejci ojetých automobilů, můžeme potvrdit i na základě informací od volajících na poradenskou linku 299 149 009. Zákazníci se obecně často setkávají s klamavými obchodními praktikami a je pro ně obtížné domoci se svých práv,“ uvádí Borovička.

Dle statistiky mají v České republice už tradičně nejnižší důvěru realitní služby, naopak nejlépe si stojí podniky, které poskytují kulturu a zábavu. „Špatné hodnocení si vysloužily převážně služby, jako jsou hypotéky, půjčky či investiční produkty. Pro spotřebitele je obtížné je vzájemně srovnávat,“ vysvětluje Borovička a doplňuje: „Takové problémy se snažíme identifikovat a v našich kalkulačkách, testech a srovnáních přinášíme spotřebitelům informace ke snadnějšímu rozhodování.“

Statistiku České republiky v ukazatelích výkonnosti trhu je možné stáhnout na stránce www.dtest.cz/hodnocenitrhu.


Kontakty pro média:
Miloš Borovička, borovicka@dtest.cz, tel.: +420 602 519 828
Lukáš Zelený, zeleny@dtest.cz, tel.: +420 734 710 617

Poradenská linka časopisu dTest – 299 149 009 – je v provozu každý pracovní den od 9 do 17 hodin a spotřebitelé na ní mohou konzultovat s právními poradci časopisu dTest nejrůznější spotřebitelské problémy, a to za cenu běžného tarifu volání. Od svého spuštění v roce 2010 této možnosti využily již tisíce spotřebitelů a poradenská linka časopisu dTest se tak stala první a nejvyhledávanější cestou k řešení potíží, se kterými se zákazníci na trhu setkávají.

Občanské sdružení spotřebitelů TEST, založeno v roce 1992, je vydavatelem časopisu dTest. Na jeho stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů výrobků, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o právech, které chrání spotřebitele a posilují jejich postavení vůči prodávajícím a další rady Sdružení je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.
 

Přihlásit