Důvěra spotřebitelů v podnikatele rapidně klesla

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 7.12.2012   

Evropská komise zveřejnila hodnocení jednotlivých trhů zboží a služeb v rámci členských států. Česká republika se za dva roky propadla o 20 příček. Tak výrazný propad nepotkal žádnou ze zemí evropské sedmadvacítky.

Z každoročního hodnocení spotřebitelských trhů vyšla Česká republika výrazně pod evropským průměrem. Patří jí až 22. příčka. Evropská komise sleduje celkem 51 spotřebitelských trhů a hodnotí, zda je v jejich rámci pro spotřebitele snadné srovnávat zboží a služby, jestli mají negativní zkušenosti s obchodníky a důvěřují jim a zda jednotlivé trhy splňují očekávání. Letošní 22. místo tedy rozhodně není dobrou vizitkou českých obchodníků.

Komise zvlášť hodnotí zboží a služby a srovnává výsledky celé sedmadvacítky. Ze zboží si u nás nejlépe vedou knihy, noviny a časopisy. Oproti evropskému průměru má u nás nejhorší pověst trh ojetých automobilů, obuvi a oblečení a také masa a masných výrobků. Některé poznatky, zejména negativní zkušenosti s prodejci ojetých automobilů, můžeme potvrdit i ze zkušeností naší poradenské linky 299 149 009. Zákazníci mají obecně mnoho zkušeností s klamavými obchodními praktikami a je pro ně obtížné domoci se svých práv.

Dle statistiky mají v České republice už tradičně nejnižší důvěru realitní služby, naopak nejlépe si stojí podniky, které poskytují kulturu a zábavu. Špatné hodnocení si vysloužily převážně služby, jako jsou hypotéky, půjčky či investiční produkty. Pro spotřebitele je obtížné je vzájemně srovnávat. Některé z problémů jsme identifikovali už dříve a v našich kalkulačkách, testech a srovnáních se snažíme spotřebitelům přinést informace ke snazšímu rozhodování.

Přihlásit