Zajímavosti z telefonické poradny

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

Opět vybíráme několik aktuálních dotazů z telefonické poradny. Možná budou odpovědi na ně užitečné i pro vás. Máte-li jiný spotřebitelský problém, neváhejte se obrátit ve všední dny na linku 299 149 009.

Dobrý den, před rokem jsem zakoupila bezsáčkový vysavač Elektrolux ZTI 7635 ErgoEasy. Ze začátku vysavač sál velmi dobře, ale pouze do doby než se zanesl filtr. Filtr jsem tedy zbavila prachu a nečistot. Vysavač opět uspokojivě fungoval, avšak pouze po krátkou chvíli. Vysavač tedy vždy saje dobře jen do doby, než se zapráší filtr, což jsou cca 3 vysátí. Potom přestane vysavač sát, a to i přesto, že je dán na maximum. Nepomůže ani opláchnutí ani vyčištění filtru. Jak máme my laici poznat, že vysavač má takto sát, spíše nesát? Jak je vhodné v takovém případě postupovat při reklamaci? Navíc si výrobce napsal do návodu k použití, že vysavač neslouží k vysávání jemného prachu. K čemu má tedy sloužit vysavač, když ne k vysávání prachu? Děkuji za odpověď. J.M.

Dobrý den, než začnete uvažovat o vadách vysavače, a tudíž o uplatnění reklamace, je vždy vhodné zkontrolovat, zda máte vysypanou nádobku na nečistoty, dále je třeba přesvědčit se o tom, že podlahová hubice není zanesena nečistotami, jako jsou vlasy, zvířecí chlupy apod. Navíc tento vysavač má nejen HEPA filtr, ale i mikrofiltr. Tudíž je důležité si dát pozor na to, zda čistíte oba filtry (z textu dotazu vyplývá, že čistíte pouze jeden filtr).

Pokud by i po těchto opatřeních přetrvávaly Vaše potíže, bude nutné vysavač reklamovat a vyčkat na uznání či neuznání reklamace ze strany prodejce.

Jestliže prodejce reklamaci zamítne, je možné vyhledat soudního znalce z oboru elektroniky, který by daný vysavač mohl zkontrolovat. Avšak náklady na znalecký posudek si v prvé řadě nesete sama, až pokud by tento znalecký posudek skutečně vyplýval ve Váš prospěch, tedy prokazoval by vadu, mohla byste náklady na jeho získání požadovat po prodejci.

 

Dobrý den, dne 1. 12. 2012 jsem synovi zakoupila snowboardové boty v ceně 1800 Kč. Hned při prvním použití mu na obou botách odpadly přezky, které slouží k utažení boty. Dnes jsem byla u prodejce zboží reklamovat a hned jsem chtěla vrátit peníze na základě § 616 občanského zákoníku. Prodejce mi ale peníze nevrátil s tím, že na tento postup nemám nárok a chtěl boty odeslat k výrobci k vyřízení reklamace s lhůtou vyřízení do 30 dnů. Na to jsem samozřejmě nepřistoupila a bezvýsledně jsem trvala na okamžitém vrácení peněz. Prodejce nám ale tvrdil, že se mýlím, jelikož zákon chápeme špatně.
A.P.


Dobrý den, na základě Vámi popsaného případu musíme konstatovat, že postup prodejce byl v souladu se zákonem. Podle § 616 občanského zákoníku platí, že projeví-li se rozpor s kupní smlouvou (myšleno, že zboží bude mít vadu) během šesti měsíců ode dne převzetí věci, považuje se rozpor za existující již při jejím převzetí. Kupující má právo požadovat výměnu věci za novou nebo její opravu, prodejce je povinen požadavku zákazníka vyhovět. Pokud by stejnou vadou trpěly všechny uvedené boty nebo by prodejce již těmito botami nedisponoval, máte právo na vrácení peněz.
K vyřízení reklamace má prodejce ze zákona vždy 30 dní, zákon nepamatuje na situace, kdy se jedná o sezónní zboží.

 

Dobrý den, včera jsem při nákupu v supermarketu u  prodejního pultu s volným prodejem viděla mleté maso nevalného vzhledu. Když jsem na to prodavačku upozornila, odmítala s tím cokoli udělat a tvrdila, že tak je to zcela v pořádku. Je přeci jasné, že se mleté maso rychleji kazí, protože mletím se více provzdušní a umožní se tím snadnější přístup bakterií. Je volný prodej mletého masa tímto způsobem v pořádku? Děkuji.
V.D.


Dobrý den, způsob volného prodeje mletého masa upravuje vyhláška Ministerstva zemědělství 326/2001 Sb., která stanoví, že mleté nebo krájené čerstvé maso musí být připravováno jen před spotřebitelem, pokud se nejedná o mleté nebo krájené maso balené.  Postup prodejce by měl dle vyhlášky být takový, že si spotřebitel vybere maso, které prodejce před spotřebitelem umele. V případě baleného masa je prodejce povinen uvádět na štítku informace o původu, složení, datum balení, kdo potraviny balil, datum spotřeby nebo minimální trvanlivosti a instrukce o způsobu skladování.


 

Uložte si do telefonu číslo poradenské linky dTestu 299 149 009. Každý všední den od 9 do 17 hod jsou vám k dispozici naši poradci.
Setkáte-li se při nákupu, reklamaci či v jiné situaci s problémem, se kterým si nevíte rady, a je všední den mezi 9. a 17. hodinou, volejte hned.
Potřebujete-li vyřešit složitější problém, mějte po ruce všechny písemnosti (např. účtenku, smlouvu, záruční list), připravte si stručné shrnutí problému, aby se náš poradce mohl v dané věci rychle zorientovat a poradit vám, jak postupovat.

Přihlásit