O řadě potravin tvrdí jejich výrobci v reklamách i na obalech, jak jsou prospěšné pro naše srdce, cévy a zažívání. Ale je to pravda? Evropské komisi došla trpělivost a rozhodla, že všechna tvrzení o zdravotní prospěšnosti potravin je třeba vědecky prověřit, aby nemohlo docházet ke klamání spotřebitelů. To bylo v roce 2006. Výrobci byli vybídnuti, aby poslali své návrhy, co by chtěli na potravinách psát o jejich zdravotní prospěšnosti.
Brusel byl žádostmi doslova zavalen, protože jich přišlo 44 tisíc. Kdyby se každá z nich měla prověřovat jeden den, trvalo by to 120 let. Hned při prvním předběžném výběru byla vyřazena většina z nich a zbylo 4185. Teď, o šest let později, je konečně hotov oficiální seznam schválených a zamítnutých tvrzení. Má 719 stran. Těžko to lze nazvat jednoduchou a přehlednou pomůckou pro spotřebitele. Je to, jako kdybyste si brali s sebou do obchodu dva svazky telefonního seznamu.
Schváleno bylo 222 tvrzení. Neschválených zhruba 1800 se už nesmí na výrobcích ani v reklamách objevit. Datum, kdy rozhodnutí Evropské komise začne platit, je 14. prosinec tohoto roku. Jelikož se všechna tvrzení ještě nestačila prozkoumat, prověrka pokračuje. V důsledku toho se i po 14. prosinci mohou spolu se schválenými objevovat i tvrzení, jejichž posuzování stále probíhá. Do doby, než je Evropská komise zamítne, nebo schválí, je výrobci mohou vesele používat dál. A tak si spotřebiteli vyber a věř, nebo nevěř.
Kolik zdravotních tvrzení je na čekací listině, se nedá zjistit. Blíže neurčené množství zdravotních tvrzení výrobci dobrovolně stáhli, aby tím zabránili jejich umístění na seznam zamítnutých. Schválená i zamítnutá tvrzení jsou zatím v angličtině veřejně přístupná na webových stránkách Evropské komise viz http://ec.europa.eu/nuhclaims/resources/docs/euregister.pdf.