Škoda Rapid v hodnocení Euro NCAP obstála, Dacia Lodgy ne

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

Vydáno: 28.11.2012   

Výsledky 15 nových nárazových zkoušek osobních vozidel, které provádí organizace Euro NCAP, přinesly nízké hodnocení pro vůz Dacia Lodgy, který dosáhl pouze tří hvězdiček. Ostatní vozy získaly plný počet pěti hvězdiček, mezi nimi i nová Škoda Rapid.
 

Rapid je podle hodnocení Euro NCAP bezpečný. Za ochranu cestujících na předních sedadlech získal maximální počet bodů. „Dokázal stejně dobře ochránit cestující různých velikostí i cestující sedící v různých pozicích. Maximálního počtu bodů dosáhl i za ochranu řidiče v bočním bariérovém testu,“ říká manažer testování časopisu dTest Václav Beneš.

Dobré hodnocení získal Rapid i v kategorii ochrany dětí; za ochranu tříměsíčního dítěte maximální počet bodů. Pravděpodobnost zranění hlavy při bočním nárazu byla minimalizována, protože dobře zafungovaly bočnice autosedaček. Drobným mínusem je nevyhovující varování deaktivace airbagů ve chvíli, kdy je na sedadlo spolujezdce umístěna dětská sedačka orientovaná proti směru jízdy.

K zisku pěti hvězdiček Rapidu pomohl i elektronický stabilizační program (ESP) a přítomnost zvukové signalizace nezapnutí bezpečnostních pásů jako prvky standardní výbavy. „Ochrana chodců dopadla rovněž poměrně dobře, pouze v oblasti, kam by mohla dopadnout hlava dospělého, není dostačující,“ doplňuje Václav Beneš.

Dacia Lodgy vyšla z hodnocení Euro NCAP o poznání hůře. Ani v jedné oblasti bezpečnosti se nedostala nad průměr. „Jedná se o vůz, jehož výhodou je nízká pořizovací cena. Ta by ale neměla být na úkor bezpečnosti,“ říká Beneš.

Výsledky testu bezpečnosti vozů Škoda Rapid, Dacia Lodgy a 13 dalších nově otestovaných vozů jsou k dispozici zdarma na www.dtest.cz/crashtesty.


Kontakty pro média:
Václav Beneš, benes@dtest.cz, tel.: +420 241 404 922

Zajištění nezávislosti a objektivity testů: výrobky se nakupují v obchodech a analýzy probíhají v nezávislých laboratořích a zkušebnách. Na stránkách spotřebitelského časopisu nesmí být publikovány žádné reklamy či inzeráty. Náklady spojené s testováním výrobků hradí spotřebitelská organizace. Finanční prostředky získává prodejem časopisu, z grantů a státní dotace.

Občanské sdružení spotřebitelů TEST, založeno v roce 1992, je vydavatelem časopisu dTest. Na jeho stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů výrobků, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o právech, které chrání spotřebitele a posilují jejich postavení vůči prodávajícím a další rady Sdružení je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.


Přihlásit