Vyzýváme Českou spořitelnu ke zrušení poplatku za vedení úvěru

Obsah srpnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 8/2022 Obsah srpnového dTestu

Vydáno: 27.11.2012   

Časopis dTest vyzývá další banku ke zrušení poplatku za vedení a správu úvěru. Česká spořitelna je tak po Komerční bance druhou velkou bankovní institucí, na kterou dTest plánuje podat žalobu v případě neúspěšného vyjednávání.

Časopis dTest v nedávné době informoval, že poplatek za správu úvěrového účtu považuje za nezákonný, a pokud jej banky samy nezruší, bude je žalovat. V podobné situaci již uspělo u soudu spotřebitelské sdružení v Německu a v individuálních případech také někteří klienti tuzemských bank.

Právníci dTestu proto minulý týden podali na Komerční banku žalobu. Komerční banka zástupcům dTestu oznámila, že výzvu ke zrušení sporného poplatku nemůže akceptovat. Přesto se stále vyjednává a není vyloučena možnost stažení žaloby v případě vstřícného jednání banky a zrušení poplatků.

Klienti bank se o problematiku zajímají a chtějí se k žalobě připojit. Žaloba je však podána jménem sdružení v zájmu všech spotřebitelů, kteří se cítí být poškozeni. Nejedná se o hromadnou žalobu, a není tedy možné se k ní individuálně připojit. V případě úspěchu bude mít rozsudek dopad na všechny, kteří sporný poplatek platí.

Stejný postup zvolil nyní dTest i vůči České spořitelně. Ta patří k velkým poskytovatelům hypoték a na poradnu časopisu dTest se obrátila řada jejích klientů s žádostí o radu či pomoc.


Přihlásit