Galerie neetických reklam

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 6.12.2012   

Přestože zadlužení domácností neustále roste, ze všech stran slyšíme, že si v době ekonomické krize musíme utáhnout opasky a varovné příklady lidí vtáhnutých do dluhové pasti bijí do očí, reklama se před ničím nezastaví. Pravda, nemá jen striktní omezení dané zákony, ale svádění ke zbytečnému zadlužování má i svůj etický rozměr.

Nabídky půjček, úvěrů či hypoték na nás útočí ze všech stran. Stačí projít ulicí, otevřít si noviny, zapnout televizi nebo si jen listovat na internetu a nebude trvat dlouho a půjčky se začnou nenápadně vnucovat. Reklama má ale svá pravidla.


Prohlédněte si reklamy

Galerie je rozdělena do několika částí a v každé jsou zařazeny reklamy s určitou diagnózou. Některé si zasloužily zařazení i do více kategorií.

 

 

Reklama na úvěr

Bankovnictví, spotřebitelské úvěry i reklama jsou regulovány řadou předpisů, ale jen spotřebitelský úvěr má svůj vlastní zákon, který se zabývá i tím, jak má vypadat reklama. Předně, pokud reklama na spotřebitelský úvěr obsahuje jakýkoliv údaj o nákladech, musí být její součástí i jasný, výstižný a zřetelný příklad, který obsahuje povinné informace.

Údaj o nákladech může mít různé formy odvíjející se od výše splátky, úroku nebo RPSN přes různé „výhody“ až k tvrzení, že je úvěr „bez poplatků“ nebo „bez akontace“. To vše znamená, že pod reklamou musí být příklad, jak to vlastně funguje. Lepší poskytovatelé půjček to uvedou alespoň malým písmem, ti horší zákon zcela ignorují.

Spotřebitelský úvěr má však jen omezené rozpětí. Pokud je nižší než 5.000 korun, vyšší než 1.880.000 korun nebo se týká bydlení, zákon o spotřebitelském úvěru na něj nedopadá a poskytovatel nemusí skoro nic.


Přihlásit