Jak nepřijít o zálohu poskytnutou řemeslníkům

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 21.11.2012   

Řemeslníci, kteří vyberou zálohu, ale práci neodvedou, jsou noční můrou, ovšem i reálnou zkušeností nejednoho spotřebitele. Přinášíme praktické rady, jak takové situaci předejít.

Oklamaní zákazníci často hned spěchají na policii a podávají trestní oznámení pro podvod či zpronevěru. Podle stávající judikatury se však o zpronevěru cizích peněz jednat nemůže, neboť záloha přechází do vlastnictví zhotovitele díla. Takové právní posouzení nelze využít ani tehdy, jestliže zhotovitel nesplnil svůj závazek provést dílo. U podvodu je pak velmi těžké prokázat úmyslné jednání podnikatele. Důkazní situace podvedené strany je velmi obtížná a zpravidla ji neustojí.

Obětem podvodníků doporučujeme obrátit se na civilní soud, kde je pravděpodobně čeká úspěšný výsledek. Avšak další velkou nepříjemností je, že v rámci následného exekučního řízení není někdy řemeslníkovi co zabavit, neboť nemusí mít žádný majetek ani příjem. Rozsudek se poté stává prakticky nevymahatelným.

S konkrétními případy spotřebitelů se setkáváme pravidelně v naší spotřebitelské poradně na telefonním čísle 299 149 009. Uveďme si tedy příklad. Spotřebitelka předala truhláři desítky tisíc korun na výrobu knihovny, ale ten se již neukázal. Po několika letech má v rukou rozsudek, který jí přiznává 50 tisíc korun. Návrh na exekuci však nebyl úspěšný, neboť řemeslník nemá vůbec nic a navíc nahlásil trvalý pobyt na městském úřadě. První splátka po roce čekání činila pouhých 100 korun.

Proto doporučujeme, aby zákazníci dobře zvažovali už při výběru řemeslníka a volili takového, na nějž mají pozitivní reference od svého okolí. Napovědět mohou i recenze na internetu, ačkoliv ty je třeba brát s rezervou. Vždy lze doporučit také uzavření písemné smlouvy nebo alespoň vyžádání si písemného potvrzení o převzetí objednávky. Povinně se vydává u prací nevykonaných hned.

Zpracovali jsme pro vás informační materiál „Jak předejít problémům s řemeslníky“, kde naleznete veškeré odpovědi na otázky, se kterými se nejčastěji setkáte při jednání s řemeslníky.

Přihlásit