Test zubních nití a mezizubních kartáčků 2012

Klasický zubní kartáček na všechno sám nestačí. Nedostane se do mezizubních prostor, které dohromady představují přibližně 40 % plochy zubů. A jak o ně počovat? Zjistili jsme, které způsoby patří mezi nejúčinnější.

Dobrá rada

Pro ty, kdo mají normálně široké mezizubní prostory, lze doporučit zubní nitě. Test ukázal, že všechny mají dobrý čisticí účinek a liší se především ve snadnosti používání. Pro začátečníky lze doporučit zubní pásku či zubní nit nataženou na nosiči. Páska má stejně jako mezizubní kartáčky určené pro širší mezizubní prostory nevýhodu v nižším čisticím účinku, výhodou je ovšem snadná manipulace.

Královská kategorie čištění zubů

Čištění mezizubních prostor pomocí zubní nitě nebo mezizubního kartáčku je poměrně namáhavé, ale účinné. Potvrdil to náš test. Stav chrupu všech testujících se po pravidelném používání mezizubních pomůcek zlepšil. Otestovali jsme všechny nejčastěji používané způsoby čištění mezizubních prostor; voskované i nevoskované zubní nitě, zubní pásku, nosiče zubních nití i mezizubní kartáčky. Pro každého je vhodný jiný způsob čištění především podle toho, jak velké má mezery mezi zuby.

Cíl čištění mezizubních prostor je jasný. Odstranit zubní plak a nečistoty z míst, kam se zubní kartáček ani při pečlivém a správném používání nedostane. Tento povrch představuje až 40 % celkové plochy zubů, takže to nejsou jen nějaké pominutelné okraje. Mezizubní prostory jsou místy nejčastěji postiženými zubním kazem nebo parodontitidou.

Nejlépe čistí nit

Na základě našeho testu lze určit pouze základní orientační vodítka pro výběr správné mezizubní pomůcky. Obyčejná nevoskovaná zubní nit se ukázala jako nejúčinnější nástroj pro čištění mezizubních prostor. Ze všech testovaných způsobů měla nejvyšší čisticí účinek. Je ovšem vhodná především pro uživatele s normálními mezerami mezi zuby. Pro užší mezery je vhodnější nit voskovaná nebo mezizubní páska, pro širší mezery vícedílné nitě se zesíleným středem nebo mezizubní kartáček.

Nakonec vždy musíte vybírat podle stavu svého chrupu a také podle svých dovedností. Klíčem k úspěchu je pravidelné a především správné používání mezizubní pomůcky. Konzultace, výběr a nácvik správného čištění se zubařem či dentálním hygienistou je nejlepším začátkem.

Jak začít

Zubní nitě se nabízejí jako voskované a nevoskované. Obě čistí stejně dobře a každá má své příznivce i odpůrce. Začátečníci raději volí voskovanou nit, kterou vnímají jako snadnější na zacházení. Jednodušší co do používání (ale také dražší) je zubní nit již napnutá v nosiči. Setkat se můžete i s nití napuštěnou fluoridem. Vliv fluoridové nitě na zdraví chrupu byl zkoumán jen v několika málo případech a nelze jej nijak přeceňovat. Mnohem důležitější je zubní pasta s dostatečným obsahem fluoridu.

Nácvik správného a pohodlného čištění může trvat i několik týdnů. Pokud budete zprvu krvácet z dásní, nepovažujte to za problém. Krvácení je zpravidla způsobené bakteriálním povlakem a jen dokazuje nutnost čištění mezizubních prostor. Drobná poranění jsou pak způsobena počáteční nešikovností. Pokud krvácení nezmizí do několika týdnů, je něco špatně a měli byste navštívit svého zubaře.

Začít je dobré u lépe dosažitelných předních zubů, kde získáte jistotu a postupně se posunovat dozadu. Je jedno, zda si budete mezizubní prostory čistit před nebo po čištění zubů kartáčkem. Množství použité nitě je otázkou zkušenosti. Na jedno čištění počítejte s 50 cm. Čištění mezizubních prostor je vzhledem ke své náročnosti nevhodné pro děti, nejlepší je začít u náctiletých a v používání vytrvat tak, že si budou čistit mezizubní prostory každý druhý den.

Starší chrup, rovnátka a můstky

Přirozenou degenerací dásní či vlivem paradontitidy vznikají větší mezery směrem k zubním krčkům. Pro čištění zubních můstků, prostor okolo pevně nasazených rovnátek nebo chrupu se širšími mezerami je vhodná třídílná nit se zesíleným „flaušovým“ středem. Její alternativou jsou mezizubní kartáčky; jsou k dostání v různých šířkách. Naši testující je hodnotili jako snazší na použití než zubní nitě, ovšem jejich čisticí účinek je horší.

Opatrní by měli být lidé s onemocněním srdce, trpící srdečními vadami či s umělými srdečními chlopněmi. Mezizubní prostory by si měli čistit maximálně jednou za dva dny a pravidelně. Při nepravidelném čištění může přes krvácející dásně proniknout do krevního řečiště bakteriální infekce, která může mít za následek endokartitidu, zánět srdečních chlopní.

 

Čištění mezizubních prostor ústní sprchou lze doporučit pouze a jenom s výhradami. Před jejím použitím je třeba si důkladně vyčistit zuby, protože ústní sprcha odplaví jen ten plak a nečistoty, které byly rozrušeny kartáčkem. Na neporušený plak nefunguje. Sprchu by neměli používat lidé trpící krvácením dásní či dásňovými choboty. Právě do dutého prostoru u krčků zubů ústní sprcha naplaví bakterie zubního plaku, které mohou způsobit nejenom zánět dásní, ale také odtud proniknout do krevního řečiště a způsobovat nejenom srdeční, ale i plicní komplikace. Málokdo ví, že nedostatečná hygiena ústní dutiny negativně ovlivňuje celý organismus.

Přihlásit