Test mražených filetů a filé 2012

Namátkou jsme nakoupili dvaadvacet zmrazených filetů a filé. Našli jsme mezi nimi dva výrobky, u kterých jsme za přidanou vodu nezaplatili ani korunu. U dalších osmi při srovnání ceny za 1 kg výrobku s cenou za 1 kg rybího masa nás voda přišla na 7 až 39 korun. Rekordně nejdražší vodu prodává výrobce Frigoprima v glazovaných filetech z tresky značky Frionor, jejíž cena se vyšplhala na 208 Kč.Hájené klamání a podvádění

Vítejte ve světě, ve kterém se úspěšně daří klamu a podvodu. Vítejte ve světě, ve kterém se voda prodává za nehorázně vysokou cenu. Vítejte ve světě hluboce zmrazených filetů a filé z mořských i sladkovodních ryb.

Nabádání, že maso ryb je zdravé a že nesmí chybět v jídelníčku, nás dost často přivádí k mrazicím pultům. Ruku nám zpravidla vedou obchodníci, neb na cenovkách hluboce zmrazených filetů a filé (samozřejmě nejenom na nich) se skví informace o jednotkové ceně, tedy na kolik vyjde jeden kilogram. A co si budeme povídat, až na výjimky saháme po největším balíčku s co možná nejnižší cenou. Když pak doma na pánvi, v pekáčku či kastrůlku plave rybí maso ve vodě, máme vztek, že jsme sáhli vedle. Ani výjimky mezi námi, kteří mají alespoň základní znalosti o tom, co musí hledat na obalu, nemají vyhráno. Pokud nebudou mít extra šťastnou ruku, i jimi vybrané ryby budou plavat.

 

Než začne hra

Že z hluboce zmrazených filetů a filé teče voda, je vcelku známá věc. Ostatně výrobci či distributoři se k ní na obalech výrobků přiznávají, pokud jí je přes 5 %. Uvádějí, tedy oni musí uvádět, celkovou hmotnost výrobku a za ní v závorce hmotnost pevného podílu. Někteří dokonce, aby si spotřebitel nemusel opakovat základy matematiky, ve složení udávají, kolik procent ryby a kolik procent přidané vody výrobek obsahuje. Až potud nelze nikomu nic vytknout, na obalech je vše, co tam má být. Zda si spotřebitel zvolí rybu s 10 či 25 % vody, je už na jeho svobodné vůli.

My z dTestu jsme se úmyslně u mrazicích pultů hypermarketů chovali spotřebitelsky nezodpovědně. Brali jsme vše, co se tam v daný okamžik nacházelo. Jediným společným jmenovatelem byl druh ryby, mořská treska a sladkovodní pangas, a její zpracování, filety a filé. Náš úlovek dohromady čítal dvaadvacet výrobků.Přihlásit