Test mražených filetů a filé 2012

Sdílejte

Publikováno v časopise 11/2012

Namátkou jsme nakoupili 22 zmrazených filetů a filé. Našli jsme mezi nimi dva výrobky, u kterých jsme za přidanou vodu nezaplatili ani korunu. U dalších osmi při srovnání ceny za 1 kg výrobku s cenou za 1 kg rybího masa nás voda přišla na 7 až 39 korun. Rekordně nejdražší vodu prodává výrobce Frigoprima v glazovaných filetech z tresky značky Frionor. Cena se vyšplhala na 208 Kč.

Co zjistil dTest o hluboce zmrazených filetech a filé

Nekupujte vodu: Každému, kdo kupuje zmrazené filety a filé, je zřejmé, že při rozmrazování nějakou vodu pustí. Pokud je vody do 5 %, není třeba ji uvádět na obalu. Mnohdy jí však je mnohem více a vy si kromě ryby kupujete hodně drahou vodu.

Klamání spotřebitelů: Ne všechny deklarované údaje jsou pravdivé. Naše testování odhalilo kromě nadbytku vody i to, že někteří výrobci zamlčují přídatné látky a našli jsme i filety s nadlimitním množstvím fosfátů.

Kde je chyba: Nepříznivé situaci nahrává Metodický pokyn stanovující jednotný postup pro kontrolu označování hluboce zmrazených ryb a rybích výrobků, platný od roku 2009. U výrobků s deklarovanou vodou se nekontroluje ta do ryb nahnaná a zadržená chemickými látkami.

Našeho hodnocení: Při hodnocení jsme brali v potaz obsah rybího masa, přídatných látek, těžkých kovů a deklaraci.

dTest je tu pro vás. Tentokrát vám přináší informace o hluboce zmrazených filetách a filé. Jak neplatit při nákupu ryb peníze za vodu? Předplaťte si časopis dTest a budete vědět více.


Filety a filé: Štikozubec a treska (porovnat)

Mražené filety a filé: Pangas (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Mražené filety a filé: Pangas (8 výrobků)
poslední aktualizace: 2.11.2012
Filety a filé: Štikozubec a treska (14 výrobků)
poslední aktualizace: 2.11.2012


Přihlásit