Je čas zrušit nezákonné bankovní poplatky

Obsah záříjového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 9/2023 Obsah záříjového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 31.10.2012   

Časopis dTest zahajuje iniciativu směřující ke zrušení poplatku za správu úvěru. Jak dokazují i zahraniční zkušenosti, poplatek nemá zákonný podklad a banky jej účtují neoprávněně.

Většina bank, které poskytují spotřebitelské úvěry či hypotéky má v rámci svých poplatků také položky za měsíční správu úvěru. Podle našeho spotřebitelského sdružení jsou ale poplatky nezákonné, protože je spotřebitel platí vlastně dvakrát, kromě poplatku samotného i v rámci úroku. Vytvoření úvěrového účtu je pro klienty bank povinné, ovšem je zcela nadbytečné. Úvěrový účet nelze použít k ničemu jinému než je splácení úvěru, slouží tak vlastně jen bance a nikoliv klientovi.

Evropské právo považuje nepřiměřené smluvní podmínky ve spotřebitelských smlouvách za neplatné a v podobném případu dospěl v minulém roce Spolkový soudní dvůr v Německu k rozhodnutí, že poplatky za vedení či správu úvěrových účtů jsou neplatné a banky je nesmí vybírat. Stejné závěry lze dovodit i u nás, protože česká právní úprava vychází ze stejné směrnice jako německé zákony. Náš časopis tak chce navázat na úspěšné žaloby v zahraničí a iniciativu, kterou u nás zvedl pan Petr Němec, který již ve sporu s bankou uspěl.

Časopis dTest v otevřeném dopise vyzval Komerční banku, jako první z  podobně jednajících bank, aby poplatky odstranila a nadále je nevybírala.  Pokud banka nepřistoupí na smírný návrh, dalším postupem bude podání žaloby. Stejně se bude postupovat i vůči dalším bankám, které tento nesmyslný poplatek vybírají.


Přihlásit