Test robotických vysavačů 2011

Sdílejte

Vydáno: 29.10.2012   

Už nikdy nemuset vysávat. Koho by taková představa nelákala. O její svůdnosti svědčí i značná popularita robotických vysavačů v českých domácnostech. Je však nadšení nad těmito hi-tech zařízeními na místě? Samostatně pracující roboti jsou bezpochyby roztomilou vymožeností, ale pokud jde o samotné uklízení, klasické vysavače zatím nahradit nedokážou.

Dobrá rada

Vyloženě doporučit nelze žádný z testovaných modelů robotických vysavačů. Model iRobot Roomba 555 (uspokojivě, 10 170 Kč) si lépe než ostatní poradil s odstraňováním drobků z koberců a zejména z tvrdých podlah. Z těch rovněž uspokojivě vysával prach a uspokojivou známkou získal také za zbavování koberců chlupů zvířat. Přesto nejsou jeho výkony oslnivé a jako většina ostatních modelů má problémy s odstraňováním nečistot v rozích a podél stěn a s odsáváním prachu z koberců. Celkově platí, že sací výkon robotů je příliš slabý a nečistoty tedy důkladně neodstraní. Některé modely jsou vhodné možná jako pomocná pracovní síla pro podlahy bez koberců, ale klasické vysavače v žádném případě nenahradí.Co zjistil dTest o robotických vysavačích?

O robotických vysavačích: Jde o menší přístroje ve tvaru disku. Mají elegantní vzhled a jejich menší rozměry jim umožní dostat se i na hůře přístupná místa. Testovali jsme robotické vysavače napájené z akumulátorů a dodávané s nabíjecími stanicemi.

Nevýhody robotických vysavačů: Slabinou mnohých robotických vysavačů je jejich vyhýbání se překážkám. Některé modely si s určitými překážkami poradí, ne však se všemi. Další nevýhodou je malá kapacita prachových nádobek. Pohybuje se od 150 do 400 ml.

Robotické vysavače versus klasické vysavače: Robotické vysavače ty klasické nenahradí. Mají mnohem nižší sací výkon a mnohé další nedostatky.

Hodnocení robotických vysavačů: Při hodnocení jsme se soustředili na odstraňování nečistot, obsluhu, vyhýbání se překážkám, baterii, hlučnost a vybavení robotických vysavačů.

dTest je tu pro vás. Tentokrát jsme se zaměřili na robotické vysavače. Co nám přinášejí a skutečně mohou nahradit klasické vysavače? Předplaťte si náš dTest a budete vědět více.


Databáze testovaných výrobků

Vysavače robotické 2014 (17 výrobků)
poslední aktualizace: 27.2.2014


Přihlásit