Radíme: trvejte na svých právech

Obsah srpnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 8/2022 Obsah srpnového dTestu

Vydáno: 24.10.2012   

Jak ukazují některá soudní rozhodnutí, trvat na svých spotřebitelských právech se vyplácí. Doporučujeme nenechat se při jednání s obchodníkem odradit po prvním neúspěchu.

Postoje českých spotřebitelů jsou spíše pasivní. Zákazníci spor v případě první neúspěšné reklamace často vzdávají. Pokud jsou ale v právu, existuje řada možností obrany. Vždy doporučujeme mít názor podpořený posudkem soudního znalce. Nejlépe s právní pomocí pak lze podat žalobu k soudu. Soudy v těchto případech rozhodují relativně rychle a pro prodejce je to signál, že nerespektování práv spotřebitelů se jim nemusí vyplácet.

Příkladem, který potvrzuje, že aktivní přístup se vyplácí, je i spor pana Petra s prodejnou sportovních potřeb A3 Sport. Ta mu zamítla reklamaci obuvi v hodnotě 1057 Kč. Zákazník byl přesvědčen, že je v právu, a proto neváhal obrátit se na soudního znalce, který mu jeho názor potvrdil. Na naší poradenské lince 299 149 009 jsme doporučili odstoupení od smlouvy. Tento krok ovšem společnost nerespektovala.

Pan Petr neváhal použít další možnosti obrany a s pomocí právníka zahájil soudní spor, který žalovaná společnost prohrála. Obchodníci často zamítají reklamace, neboť vycházejí z předpokladu, že se zákazníci nebudou o nižší částky soudit. V tomto případě se společnosti ale takový přístup nevyplatil, neboť ve finále zaplatila mnohonásobně vyšší sumu. Mimo částky 1057 Kč za boty uhradila společnost A3 Sport ještě náklady nutné k uplatnění reklamace ve výši 2181 Kč a dále 13547 Kč jako náhradu nákladů řízení. Pro výpočet nákladů soudního řízení můžete využít naší kalkulačku.

Níže si můžete zdarma stáhnout 12 základních vzorů pro řešení spotřebitelských problém. Zejména zde naleznete vzory pro uplatnění reklamace, odstoupení od kupní smlouvy i návrh na vydání platebního rozkazu.


Přihlásit