Zajímavosti z telefonické poradny

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

Vybrali jsme pro vás několik zajímavých dotazů z telefonické poradny. Možná budou odpovědi na ně užitečné i pro vás. Máte-li jiný spotřebitelský problém, neváhejte se obrátit ve všední dny na linku 299 149 009.

V internetovém obchodu jsem si koupil televizi. Obvyklá cena 25.000 Kč, zde pouze 3.500 Kč. Nabídku jsem využil a ihned zboží koupil. Na email mi přišla potvrzená objednávka. Druhý den mne kontaktoval prodejce a oznámil mi, že se stala chyba a objednávku ruší. Mohu se nějak domoci prodeje za uvedenou cenu?
Josef K.


Jedinou možností, jak se domoci prodeje, je soudní spor. Jiný způsob, jak prodejce přimět k plnění, není. Nutno podotknout, že soud bude posuzovat Vaši dobrou víru při objednávání zboží. Je-li cenový rozdíl natolik markantní, lze usuzovat, že soud dojde k závěru, že jste v dobré víře nejednal. Proto zvažte svou schopnost unést důkazní břemeno. Máte-li podezření, že prodejce naopak jednal úmyslně, aby přilákal větší počet spotřebitelů, obraťte se na Českou obchodní inspekci se stížností na klamavé obchodní praktiky.


Prodejce mi tvrdí, že záruční doba na náhradní díly v automobilu činí 6 měsíců. Má pravdu? Kdo může záruční dobu krátit?
Hana P.


Záruční doba u spotřebního zboží činí 24 měsíců. Prodejce není oprávněn záruční dobu u výrobku libovolně krátit. Nic mu ovšem nebrání záruční dobu prodloužit.


Ráda bych se zeptala, zda je možné reklamovat knihu, když je v ní spousta gramatických, případně slohových chyb a požadovat např. nějakou finanční kompenzaci? Vzhledem k tomu, že u knihy se jedná o neodstranitelné vady, ale přesto knihu potřebuji, vidím finanční kompenzaci jako jedinou možnou.
Jana V.


Knihu reklamujte u prodejce, u kterého jste knihu zakoupila. Na vyřízení reklamace má prodejce 30 dnů. Jelikož se bude jednat o vadu neodstranitelnou, máte právo na výměnu, slevu z ceny nebo případně můžete od smlouvy odstoupit a požadovat vrácení peněz, záleží však na množství a formě chyb. Ve Vašem případě (jak sama uvádíte) to bude pravděpodobně sleva. Můžete se rovněž obrátit na nakladatele se stížností.
 

 

Uložte si do telefonu číslo poradenské linky dTestu 299 149 009. Každý všední den od 9 do 17 hod jsou vám k dispozici naši poradci.
Setkáte-li se při nákupu, reklamaci či v jiné situaci s problémem, se kterým si nevíte rady, a je všední den mezi 9. a 17. hodinou, volejte hned.
Potřebujete-li vyřešit složitější problém, mějte po ruce všechny písemnosti (např. účtenku, smlouvu, záruční list), připravte si stručné shrnutí problému, aby se náš poradce mohl v dané věci rychle zorientovat a poradit vám, jak postupovat.

Přihlásit