Jak vybrat pneumatiky

Obsah červnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 6/2024 Obsah červnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 4.4.2016

Rozměry pneumatik použitelných pro váš vůz naleznete ve velkém technickém průkazu. Tyto rozměry byste měli dodržovat, nicméně není vyloučeno, zejména je-li automobil z druhé ruky, že obuté pneumatiky se od těch předepsaných budou lišit.

Můžete použít pneumatiky s vyšším hmotnostním indexem (označované jako XL), ovšem nikoliv s nižším. Totéž platí pro rychlostní index, je-li v technickém průkazu (TP) specifikovaný. Obujete-li na vůz pneumatiky větších rozměrů, než je povoleno v TP, vystavujete podvozkové díly větší zátěži a tím snižujete jejich životnost.

Výběr pneumatiky je dobré konzultovat například v pneuservisu, kde můžete dostat doporučení na pneumatiky vhodné pro daný typ vozu

 

Velikost pneumatik

Boční profil pneumatiky, v tomto případě hodnota 65, nám říká, že výška pneumatiky je 65 procent z šířky jejího příčného řezu.

Radiální konstrukce pneumatiky definuje směr vláken uvnitř kordové vložky - v tomto případě kolmo na patní lana pneumatiky. Tato konstrukce je obzvlášť vhodná pro bezdušovou technologii, a proto je v této době hlavní volbou většiny výrobců.

Stáří pneumatiky vyčtete z čtyřmístného číselného kódu DOT, který je na bočnici pneumatiky vyobrazen v zaobleném rámečku. První dvojčíslí značí týden a druhé dvojčíslí rok, ve kterém byla pneumatika vyrobena, takže například kombinace 1314 znamená, že pneumatika byla vyrobena ve 13. týdnu roku 2014. Podle doporučení výrobců byste měli měnit pneumatiku po čtyřech, maximálně šesti letech užívání. Pokud je pneumatika dobře skladována (ve stálých teplotních podmínkách), může ležet na skladu i dva roky, takže celková doba jejího "života" může být i osm let.

Kam s ojetými a starými pneumatikami? Ekologickou likvidaci zajišťují výrobci a dovozci pneumatik, kteří musejí zajistit místa zpětného odběru a zveřejňovat je na svých internetových stránkách. Na těchto místech tedy můžete staré pneu odevzdat. Povinnost odebrat bezplatně starou pneumatiku však mají všichni ti, kteří pneumatiky vyrábějí či prodávají, a to do množství, které ve stanovené době vyrobí či prodají.

Pokud si koupíte nové pneumatiky přímo v pneuservisu, zároveň si kupujete i likvidaci starých gum. Servis tedy následně nechá staré kusy ekologicky zlikvidovat. Informaci o možnosti odevzdat ojeté pneumatiky musejí poskytovat také pneuservisy, které je neodebírají.

Další možností je odevzdání starých pneumatik do sběrného dvoru. Tam po vás však mohou chtít drobný poplatek, například 25 nebo 50 Kč.

Databáze testovaných výrobků

Letní pneumatiky 215/55 R17 (16 výrobků)
poslední aktualizace: 21.2.2024
Zimní pneumatiky (31 výrobků)
poslední aktualizace: 26.9.2023
Letní pneumatiky 205/55 R16 2023 (47 výrobků)
poslední aktualizace: 21.2.2023
Celoroční pneumatiky (7 výrobků)
poslední aktualizace: 22.9.2020


Přihlásit