ESC: Problémy při nákupech on-line

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 10/2012

Nedoručení zboží při nákupu přes internet, nevyřízená reklamace, potíže s odstoupením od smlouvy bez udání důvodu nebo doručení jiného či vadného zboží. Právě to jsou časté problémy, které pomáhá řešit síť Evropských spotřebitelských center v případech, kdy je obchodník z jiné země EU.

Lidé samozřejmě nakupují hlavně v e-shopech se sídlem v jejich domovských státech, přeshraničně nakupuje online jen zhruba 23 % občanů EU. Čerstvá Zpráva sítě ESC o internetovém nakupování v EU v letech 2010–2011 ukazuje, jaké problémy s jakými výrobky či službami se nejčastěji objevují právě při nákupech u obchodníků z jiných zemí EU, Norska nebo Islandu.

Největší podíl ze všech stížností spojených s on-line nákupem, které síť ESC přímo pomáhala mimosoudní cestou řešit, tvořily problémy s doručením zboží a v téměř třetině případů šlo o vady výrobku nebo o výrobky, které nebyly v souladu s objednávkou. Dále se jednalo o potíže se zbožím či službou, které si buď spotřebitelé neobjednali, či které způsobily škodu nebo které prodejci odmítli prodat nebo poskytnout. Pokud jde o případy podvodů, ty síť ESC nemůže pomáhat řešit, a proto spotřebitelům pouze radí, jak dále postupovat.

Stížnosti registrované v síti ESC se nejvíce týkaly audiovizuální techniky (televize, přehrávače, fotoaparáty, kamery atd.) a informační techniky (počítače, tiskárny atd.), trávení volného času (on-line hry, hračky, sportovní vybavení apod.), rekreačních a kulturních služeb (nákup vstupenek, služby ve sportu, hazardní hry na internetu), oblečení, nákupu vozidel a bicyklů, mobilních telefonů.

Podle údajů Eurostatu mají lidé (vedle bezpečnosti platby a ochrany soukromí) největší obavy z doručení či vrácení zboží a následného vrácení peněz; síť ESC ovšem loni provedla tajný test evropských e-shopů a při přeshraničním nakupování zjistila, že zboží bylo doručeno v 94 % případů a že v 99 % případů bylo zboží v souladu s objednávkou. Což je jistě důvod k optimismu a minimálně k vyzkoušení výhod, které nabízí jednotný evropský trh, jako je možnost hledání nižších cen a vyšší kvality zboží i služeb.

 

Evropské spotřebitelské centrum (ESC) poskytuje spotřebitelům informace o jejich právech na jednotném evropském trhu. Právníci ESC bezplatně pomáhají spotřebitelům řešit jejich problémy s obchodníky z jiných zemí EU, Norska či Islandu.

Kontakty na ESC pro ČR:
adresa: Štěpánská 15, 120 00 Praha 2
e-mail: esc@coi.cz
telefon: 296 366 155
www.evropskyspotrebitel.cz

Přihlásit