Jak předejít problémům s řemeslníky

Obsah březnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2020 Obsah březnového dTestu

Publikováno v časopise 10/2012

Někteří z vás oceňují šikovnost, manuální zručnost a schopnost vytvořit něco jedinečného, a tak nevybírají zboží mezi obchodními regály, ale svěřují svoji představu těm, kteří ji uvedou v život – řemeslníkům. Patří sem jistě i opraváři všech profesí, kteří napravují důsledky vad a stopy času na již existujících věcech. Abyste předešli případným problémům, musíte pamatovat na několik pravidel.

Správný výběr

Na začátek připadá ta nejzásadnější otázka. Jak si správně zvolit řemeslníka? Osvědčené a stále nepřekonané pravidlo je řídit se doporučením. Ne každé doporučení však bude zárukou spokojenosti. Záleží na osobě či osobách, které vám jej poskytují. Každý totiž má jinak nastavené hodnoty a kritéria na kvalifikaci a zkušenosti zhotovitele, na způsob a kvalitu provedení, jakož i na výsledný vzhled díla. Za zdatného řemeslníka vždy mluví výsledky jeho práce a nejlepší reklamou mu je šířená chvála spokojených zákazníků. Proto odosobněné recenze uveřejněné na webových stránkách zvažovaného podnikatele berte s rezervou.

Více se předem informujte o tom, co daná služba obnáší, a porovnávejte ceny, abyste měli reálnou představu o aktuálním rozpětí. Ceny zjištěné ze zveřejněného ceníku při vytváření objednávky s řemeslníkem konfrontujte a trvejte na jejich zanesení do smlouvy. Vybírejte ve svém okolí, protože nezanedbatelnou položkou na závěrečném vyúčtování bývají náklady cesty k vám.

 

Písemná objednávka

Zákon sice písemnou formu pro platnost smlouvy o dílo nevyžaduje, ale to nebrání vám jako účastníkům smlouvy se na ní dohodnout. Nezáleží na tom, jestli máte písemně jen objednávku nebo i smlouvu, nebo jestli je písemně potvrzená objednávka prodejcem jediným dokumentem, který máte v ruce. Zachycení obsahu dohody na papíru nebo ve vzájemné e-mailové komunikaci je pro obě strany velkou výhodou a v případě pozdějších rozporů garantem počáteční shody. Požádejte tedy na začátku vyjednávání o sepsání toho podstatného, poctivě smýšlející řemeslník to jen uvítá. Chybí-li ochota z druhé strany a vy se přesto rozhodnete práci zadat právě této osobě, vězte, že zákon zhotovitelům ukládá povinnost vydat písemné potvrzení o převzetí objednávky, není-li dílo provedeno na počkání. Tak se alespoň o něj přihlaste!

Pamatujte, že podstatný je obsah dohody. Dohoda může být obsažena ve smlouvě, v potvrzení či na účtence. Jejich písemná podoba vám významně usnadní pozdější uplatnění nároků z odpovědnosti zhotovitele za vady díla.


Přihlásit