dTest: E-shopy opět chybně informují o záruce

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Vydáno: 12.9.2012   

Právníci časopisu dTest provedli průzkum e-shopů zaměřený na správné informování o zárukách. I přes časté kontroly České obchodní inspekce se stále najdou obchody, které záruky nezákonně zkracují.

Každý obchodník má povinnost informovat spotřebitele o jeho záruce. Přesto se na poradenskou linku časopisu dTest často obracejí zákazníci, kterým prodejci zamítli reklamaci z důvodu zkrácené záruky. „Zákonnou dvouletou záruku nelze zkrátit v neprospěch spotřebitele, přesto je velmi časté, že prodejci uvádějí v rozporu se zákonem šesti nebo dvanáctiměsíční záruku na takzvaný spotřební materiál, kterým jsou například baterie,“ vysvětluje Miloš Borovička, právní poradce časopisu dTest a dodává: „Častým omylem prodejců ale i spotřebitelů je zaměňování záruky a životnosti výrobku. Životnost závisí na typu výrobku a způsobu používání a skutečně může být kratší než záruka.“


Průzkum odhalil chyby nejčastěji u elektroniky, zejména u baterií, které byly většinou součástí výrobku. „V naší síti uvízly jak malé specializované obchody, tak několik významných prodejců, u kterých bychom takové chyby neočekávali. Jejich obchodní podmínky sice uvádějí záruku v délce 24 měsíců, jak požaduje zákon, ale v popisu některých výrobků je uvedena záruka kratší,“ dodává Borovička.


Zvláštní kategorii tvoří použité výrobky. U nich zákon umožňuje určité odchýlení a zkrácení záruky. „Obchodník se se zákazníkem může dohodnout na zkrácení záruky, ta ale nesmí být kratší než jeden rok. Tu a tam se setkáváme s takzvanou repasovanou elektronikou, kde prodejce zkracuje záruky i na půl roku a může tak obcházet zákon pro levně dovezenou elektroniku, které nedokáže zajistit servis,“ vysvětluje Borovička.
Při nejasnostech s během a délkou záručních lhůt mohou spotřebitelé kontaktovat poradenskou linku časopisu dTest 299 149 009. Výsledky průzkumu a chyby internetových obchodů jsou k dispozici na www.dtest.cz/zarukyveshopech.

Kontakty:
Miloš Borovička, borovicka@dtest.cz, tel.: +420 602 519 828
Lukáš Zelený, zeleny@dtest.cz, tel.: +420 734 710 617

Poradenská linka časopisu dTest – 299 149 009 – je v provozu každý pracovní den od 9 do 17 hodin a spotřebitelé na ní mohou konzultovat s právními poradci časopisu dTest nejrůznější spotřebitelské problémy, a to za cenu běžného tarifu volání. Od svého spuštění v roce 2010 této možnosti využily již tisíce spotřebitelů a poradenská linka časopisu dTest se tak stala první a nejvyhledávanější cestou k řešení potíží, se kterými se zákazníci na trhu setkávají.

Občanské sdružení spotřebitelů TEST, založeno v roce 1992, je vydavatelem časopisu dTest. Na jeho stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů výrobků, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o právech, které chrání spotřebitele a posilují jejich postavení vůči prodávajícím a další rady Sdružení je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.

Přihlásit