Jak je to se zárukami na baterie?

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 12.9.2012   

Právníci časopisu dTest provedli průzkum e-shopů zaměřený na správné informování o zárukách. I přes časté kontroly České obchodní inspekce se stále najdou obchody, které záruky nezákonně zkracují.

Každý obchodník má povinnost informovat spotřebitele o jeho záruce. Přesto se na poradenskou linku časopisu dTest obracejí zákazníci, kterým prodejci zamítli reklamaci z důvodu zkrácené záruky. Zákonnou dvouletou záruku nelze zkrátit v neprospěch spotřebitele, přesto je velmi časté, že prodejci uvádějí v rozporu se zákonem šesti nebo dvanáctiměsíční záruku na takzvaný spotřební materiál, mezi který řadí například baterie. Rozšířeným omylem prodejců ale i spotřebitelů je zaměňování záruky a životnosti výrobku. Životnost závisí na typu výrobku a způsobu používání a skutečně může být kratší než záruka.

Průzkum odhalil chyby nejčastěji u elektroniky, zejména u baterií, které byly většinou součástí výrobku. V síti uvízly jak malé specializované obchody, tak několik významných prodejců, u kterých by se takové chyby neočekávaly. Jejich obchodní podmínky sice uváděly záruku v délce 24 měsíců, jak požaduje zákon, ale v popisu některých výrobků byla uvedena záruka kratší.

Zvláštní kategorii tvoří použité výrobky. U nich zákon umožňuje určité odchýlení a zkrácení záruky. Obchodník se se zákazníkem může dohodnout na zkrácení záruky, ta ale nesmí být kratší než jeden rok. Tu a tam se lze setkat s takzvanou repasovanou elektronikou, kde prodejce zkracuje záruky i na půl roku. Může tak obcházet zákon pro levně dovezenou elektroniku, které nedokáže zajistit servis.


Přihlásit