Jak vybrat černý čaj

Obsah červnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 6/2024 Obsah červnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 20.8.2019

Přítomnost kofeinu dává čaji povzbuzující účinky, a tak je ranní pití tohoto nápoje osvědčeným startem do nového dne, zatímco odpolední šálek snižuje únavu před koncem pracovní doby. Časovou úsporou je příprava čaje porcovaného v nálevových sáčcích. Abyste měli jistotu, že výchozí surovinou pro výrobu čaje byl právě čajovník, tedy rostlina s latinským názvem Camellia sinensis, hledejte na etiketě slovo „pravý“.

Za čaj se totiž podle české potravinářské vyhlášky č. 330/1997 Sb. považují výrobky nejen z čajovníku, ale také z různých bylin nebo sušeného ovoce. Někteří výrobci nahrazují označení pravý čaj výrazem čaj 100 %. Zásady, jimž se v Česku označování prodávaného čaje řídí, shrnuje následující přehled.

Čaj pravý smí být podle zmíněné vyhlášky vyroben nejen z listů čajovníku a z jeho výhonů či pupenů, ale také z jemných částí zdřevnatělých stonků, popřípadě může jít o jejich kombinaci.

Černý, zelený nebo oolong? Na etiketě vždy musíte najít jeden z těchto tří výrazů ve spojení s názvem pravý čaj. Označuje se jimi nikoli odrůda, ale způsob zpracování čaje po sklizni. To znamená, zda a do jaké míry v něm proběhla fermentace, což je v běžné praxi i ve vyhlášce užívaný, i když nepřesný výraz pro oxidaci tříslovin (rostlinné polyfenoly) a dalších látek v čajových listech. Termín oolong se užívá pro čaj pravý polofermentovaný. V čaji pravém zeleném fermentace neproběhla.

Přidávat aroma nebo vůni k pravému čaji se smí, spotřebitelé však na to musí být upozorněni. U aromatizovaného čaje se v blízkosti názvu uvádí „aromatizovaný“, u ovoněného čaje musí být označení „ovoněný“.

Ochucený čaj je směsí čaje pravého s jinými vyhláškou povolenými rostlinami. Podíl pravého čaje však musí být vyšší než 50 % hmotnosti výrobku. K čaji lze přidávat například mátu, jasmín nebo ibišek.

Uvádět zeměpisný původ čaje vyhláška neukládá. Zda je čaj indický, čínský nebo cejlonský apod., zjistíte jen v případě, kdy to výrobce sám uvede. Není zakázáno míchat čaj z různých oblastí i zemí. Jestliže na výrobku najdete označení „anglický“ ve spojení s čajem, neznamená to zemi původu, ale odkaz na tradici z dob, kdy čaj do Evropy vozili britští obchodníci po moři, zatímco „ruský“ čaj dopravovali Rusové po souši.

Gramáž porcovaných čajů v nálevových sáčcích se liší, a tak může být uvařený nápoj v šálku různě silný. Na krabičce s porcovaným čajem věnujte pozornost nejen hmotnosti celkového obsahu, ale i hmotnosti jednotlivých porcí. Někdy bývá jeden sáček málo a dva už jsou moc.

Datum minimální trvanlivosti je povinným údajem na etiketě. Čím vzdálenější je, tím lépe. Odborníci tvrdí, že čaj by se měl spotřebovat do roka od zpracování, pak už ztrácí na kvalitě. Datum výroby však zpravidla nezjistíte, není povinným údajem.

Databáze testovaných výrobků

Černý čaj (12 výrobků)
poslední aktualizace: 3.9.2019


Přihlásit