ESC: Jak je důležité mít vízum

Obsah říjnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 10/2023 Obsah říjnového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 9/2012

Při cestách mimo EU si dejte pozor, zda pro zemi, kam se chystáte, nemá Česká republika zavedenu vízovou povinnost nebo jaké jsou obecně formální náležitosti pro vstup českých občanů do země. Ani informace zahraniční cestovní kanceláře nelze vždy brát za bernou minci, nemusejí totiž platit pro české zákazníky.

Černá můra každého, kdo chce letět do dalekých krajin: na letišti ho nepustí do letadla a on zůstane doma, aniž by se mohl kdekoli domáhat vrácení svých peněz. I s tímto problémem se lidé obracejí na Evropské spotřebitelské centrum. Nastalé problémy souvisejí s tím, že si řádně nezkontrolovali, zda se na vstup občanů ČR do cílové země vztahuje vízová povinnost nebo jaké jsou podmínky pro vstup do dané země. Mnohdy může být taková situace důsledkem přílišné důvěry v informace pořadatele zájezdu.

Právě tak to bylo v případě české rodiny, která si objednala zájezd s německou cestovní kanceláří. Ta ve svých informacích pro účastníky zájezdu uvedla, že vízum pro vstup do cílové země není potřeba. Rodina se cítila poškozena a požadovala vrácení peněz, k čemuž ale německá společnost nebyla povinna. Cestovní kancelář sice obecně má povinnost zákazníky řádně informovat o formalitách vstupu do země, kde se zájezd má uskutečnit, avšak německé soudy došly k závěru, že se tato povinnost vztahuje pouze na informaci pro občany státu, kde je zájezd primárně nabízen, v daném případě na podmínky pro vstup do země pro německé státní příslušníky. Ty se však přes snahu EU o sjednocení pravidel ze strany jednotlivých třetích států mohou od podmínek pro ostatní občany EU lišit.

Pro přestupy na navazující lety v některých zemích, které obvykle víza vyžadují, není tranzitní vízum potřeba, pokud je přestup uskutečněn v určité časové lhůtě (např. 24 hodin). Nicméně to může platit pouze pro případ, že jsou lety uvedeny na jedné letence, a nemusí to platit, když je navazující let zakoupen samostatně. Zvláštní pozornost je třeba věnovat při cestování s dětmi, je nutné ověřit, zda dítě musí mít vlastní vízum či další náležitosti.

Při cestování do zahraničí je radno spoléhat se také sám na sebe a důležité informace si dobře ověřit. Informace jsou dostupné například na webových stránkách Ministerstva zahraničí či u zastupitelských úřadů jednotlivých zemí.

 

Evropské spotřebitelské centrum (ESC) poskytuje spotřebitelům informace o jejich právech na jednotném evropském trhu. Právníci ESC bezplatně pomáhají spotřebitelům řešit jejich problémy s obchodníky z jiných zemí EU, Norska či Islandu.

Kontakty na ESC pro ČR:
adresa: Štěpánská 15, 120 00 Praha 2
e-mail: esc@coi.cz
telefon: 296 366 155
www.evropskyspotrebitel.cz

Přihlásit