Jak testujeme vysavače

Podíl skupin zkoušek na celkovém hodnocení

vysávání 50 %, filtrace prachu 10 %, zátěžový test 5 %, hlučnost 6 %, spotřeba elektrické energie 4 %, obsluha 25 %

Limity hodnocení

Některá dílčí hodnocení mohou být limitována hraniční hodnotou. V takovém případě nemusí celkové hodnocení odpovídat váženému průměru dílčích hodnocení.

Vysávání

Vysávání prachu: definované množství prachu bylo vysáváno z koberce Wilton (střižené syntetické vlákno), dále z rohů, hladkých tvrdých podlah a ze škvír. Zkoušky na koberci a na podlahách se prováděly jak s prázdnými, tak plnými (400 g prachu) sáčky či boxy. Když byla absorbční schopnost nižší než 40 %, byl sáček zaplněn natolik, aby podtlak činil 40 % výchozí hodnoty. Dále se vysávala syntetická vlákna a zvířecí chlupy zabudované do koberce Wilton v poměru 50:50 po dobu 180 vteřin.

Filtrace prachu

Měření obsahu prachových částic ve vzduchu vycházejícího z vysavačů.

Zátěžový test

Simulace pětiletého provozu motoru (550 hodin s přestávkami) a zkouška navíjecího systému napájecího kabelu (1000 cyklů).

Vztah k životnímu prostředí

Hluk: měřil se akustický výkon při maximálním výkonu sání na koberci ve vzdálenosti 1,6 a 5 m od vysavače, dále byl proveden subjektivní poslechový test při vysávání na koberci a tvrdé podlaze a za použití různých hubic. Spotřeba elektrické energie: měřena při vysávání koberce o ploše 10 m2.

Obsluha

Posuzovala se přehlednost a srozumitelnost návodu k použití, ovládání a transport vysavačů, parkování, výměna sáčků, čištění prachových nádob a výměna filtrů. Dále byly brány v potaz praktické aspekty při vysávání, manipulace při vysávání pod nábytkem, na schodech, přístup k napájecímu kabelu, akční rádius apod.

Přihlásit