Ceny v autobazarech - klamou především ty největší

Obsah záříjového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 9/2023 Obsah záříjového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 28.8.2012   

Poradci časopisu dTest kontrolovali celkem deset serverů, které nabízejí prodej ojetých automobilů. U čtyř z nich zjistili nezákonná pochybení při uvádění ceny. 

Informace na webu je třeba uvádět korektně. Nikdy nesmí budit zdání, že cena je nižší a spotřebitel by měl hned vědět, za kolik vůz pořídí. Nejčastější chybou je uvádění tzv. „akčních slev“, které jsou ovšem poskytovány pouze při současném financování úvěrem. Některé bazary provozují více serverů, a ač na nich prodávají stejné vozy, pokaždé se dozvíme jinou cenu.

Markantní rozdíly jsou i mezi běžnou a mobilní verzí stránek týchž subjektů. Zatímco web www.aaaautopraha.cz se po posledním průzkumu a upozornění dTestu na webu zlepšil v informování o cenách vozů za hotové, na mobilní verzi webu m.aaaautopraha.cz jsou uváděné ceny řádově o desetitisíce nižší a to bez jakékoliv informace o nutnosti sjednat úvěr. Administrativní poplatky za uzavření smlouvy jsou důkladně schované v obchodních podmínkách. Podobně je to s dalšími weby napojenými na autobazary AAA Auto a Auto ESA, oproti tomu ceny na webech menších kontrolovaných bazarů vyhověly.

Zákon obsahuje přísná pravidla pro reklamu na spotřebitelské úvěry. Z tohoto pohledu většina informací od autobazarů není v pořádku. Jestliže reklama obsahuje jakýkoliv údaj o nákladech úvěru, musí v ní být uveden i příklad financování, aby měl spotřebitel možnost si představit, co se za úvěrem skrývá. V průzkumu vyhověli většinou ti, kteří nabízejí možnost zprostředkování úvěru pouze na žádost zákazníka. Podbízivé informace o úvěrech jsou většinou protizákonné. Poznatky z průzkumu byly předány České obchodní inspekci.


Přihlásit