Jak se bránit podvodným e-mailům?

Obsah srpnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 8/2022 Obsah srpnového dTestu

Také vás stále obtěžují e-maily slibující výhru v loterii či nečekané dědictví?  Jejich počet narůstá, stejně jako počty těch, co naletěli. Jako součást prevence proti podvodům spouštíme nyní specializované webové stránky, kde lze podezřelé e-maily prověřit.

 

Stránka zaměřená na podvodné e-maily vám poskytne rady a poučení, abyste se nenapálili a nepřišli o finanční prostředky. Podvodné e-maily jsou členěny do kategorií podle nejčastějších typů, s uvedením příkladů a upozornění na hrozící nebezpečí. Vždy jsou také dodány rady, jak se zachovat. Základní radou ovšem je na e-maily neodpovídat, neotevírat přílohy ani neklikat na odkazy a zprávu raději smazat.

Současným hitem podvodníků jsou převody dědictví a majetku ze zahraničí. Často přitom vyžadují nějaký poplatek sloužící k úhradě nečekaných obtíží. Za to vše slibují odměnu. Základní znaky tohoto typu podvodu jsou vždy stejné. Jedná se o velkou částku peněz čekající na vyplacení, pro ochranu všech zúčastněných je nutné udržet tajemství, odesilatel je ochoten podělit se o výnosy. Typické je, že z počátku stačí pouze sdělit číslo bankovního účtu.

Stránku zaměřenou na podvodné e-maily naleznete zde.

Přihlásit