AAA AUTO nedává slevy zadarmo

Obsah záříjového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 9/2023 Obsah záříjového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 1.8.2012   

Reklamám na „výhodné" financování koupě ojetých vozů nelze téměř uniknout. Jak je to s ním ve skutečnosti, jsme na základě vašich podnětů prověřili přímo u společnosti AAA AUTO. Zjistili jsme nezákonné praktiky.

Nabídky zní lákavě: vozy se slevami až 80 000 Kč, ke každému vozu příspěvek na dovolenou či 20 000 Kč „na ruku“ v hotovosti. Při bližším zkoumání podmínek na webových stránkách je zde ale háček – výhody jsou poskytovány pouze, pokud si zákazník vezme současně úvěr. O něm ale již další podrobnosti na webu nejsou. Praktické zkušenosti s nákupem vozu u AAA AUTO získali naši poradci. Společnost ani přes vyžádání neposkytla informace o úvěrovém financování e-mailem. Cílem bylo přimět klienta k návštěvě pobočky, k čemuž byla využita protizákonná klamavá obchodní praktika, kdy po telefonu prodejce tvrdil, že výhodná nabídka téhož dne skončí a nebude se opakovat. Ve skutečnosti byla sleva poskytována i po řadu následujících dní.

Také při sjednávání úvěru v AAA AUTO dochází podle právníků dTestu k porušení zákona, neboť ani prodejce ani poskytovatel úvěru neposkytují předsmluvní informace. Úvěrová společnost na přímý dotaz uvedla, že smlouvy nedá předem k dispozici, neboť k nim nemá přístup. Zákon přitom stanoví, jaké informace musí zákazník dostat. Právníci dTestu předají své poznatky České obchodní inspekci, která může udělit pokutu až ve výši pěti milionů.

Na pobočkách se zákazníka ujmou vyškolení prodejci, kteří ho přesvědčují o výhodnosti i velmi nevýhodných úvěrů. V konkrétním zkoumaném případě zněla první nabídka na úvěr tak, že by zákazník z inzerované ceny 233 333 Kč po sečtení všech splátek dospěl k výsledné ceně 764 000 Kč bez pojištění. Po delším smlouvání zněla poslední nabídka úvěru, tentokrát bez „slevy“, na 520 000 Kč. V ceně bylo zahrnuto i pojištění. Zdánlivě atraktivní slevy tedy zřejmě mají odlákat pozornost od značně nevýhodných úvěrových podmínek.


Přihlásit