Nevyžádaná zásilka

Obsah záříjového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 9/2023 Obsah záříjového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 8/2012

Mince, obrázky zvířat či rostlin a další, zpravidla sběratelské předměty přicházejí mnohým lidem poštou, aniž by si je objednali. A spolu s nimi přichází i faktura. Někteří z obavy před možným postihem raději zaplatí. Existuje i jiné řešení?

Pokud jste si zásilku neobjednali a nemáte o ni zájem, rozhodně byste ji platit neměli. Podle právní úpravy plnění bez objednávky, která vychází z občanského zákoníku, nejste dokonce povinni zboží dodavateli vrátit ani ho na cokoli upozorňovat. Pokud vám vadí i samotné zasílání nevyžádaného zboží a faktur, obraťte se písemně přímo na odesílatele. A protože je takovéto jednání obchodníků i zakázanou agresivní obchodní praktikou, můžete podat podnět České
obchodní inspekci.

Podobná situace nastává i v případě, kdy si zákazník objedná zboží s tím, že očekává pouze jednu zásilku. Následně ale přichází další nechtěné zboží. Tomu lze předejít důslednou kontrolou původní objednávky, a to včetně textu psaného drobným písmem. Následné zásilky zpravidla přicházejí kvůli nepozornosti zákazníků, kteří si nevšimli, že se zasláním zboží vlastně souhlasí.

 

Nevíte si rady, jak na nevyžádanou zásilku reagovat? Pomůžeme. Připravili jsme pro vás vzorový dopis „Odmítnutí zasílání neobjednaného zboží“, který si můžete stáhnout na www.dtest.cz/neobjednanezbozi.

Přihlásit