Přetočený tachometr

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 8/2012

Pro zákazníky, kteří kupují ojeté auto, je jednou z klíčových informací počet najetých kilometrů. Pokud po koupi zjistí, že stav tachometru neodpovídá realitě, od prodejce se zpravidla dozví, že on za správnost informace neručí.

Nechat si přetočit tachometr je v České republice legální věc, a proto není divu, že dle odhadů až 42 % vozidel prodávaných v autobazarech má údaje o počtu kilometrů upravené. Prodej auta s nepravdivou informací o počtu najetých kilometrů už ale legální není a existuje několik možností obrany. Autobazary při prodeji auta dávají do smluv podmínku, podle níž za rozdíl mezi skutečným počtem kilometrů a stavem uvedeným na tachometru prodejce neodpovídá. Takové ustanovení však znamená pro kupujícího značnou nerovnováhu v právech a je tedy podle občanského zákoníku neplatné.

Kupující by měl následně zvolit některé z právních řešení. Jedním z nich je odstoupení od smlouvy, kterého zákazník nejčastěji využívá, pokud po zjištění skutečného stavu najetých kilometrů nemá o auto zájem. Má-li vozidlo najeto o několik desítek tisíc kilometrů více, než uvádí tachometr, jedná se o rozpor s kupní smlouvou, který je opravou neodstranitelný. Druhou variantou je požadovat po prodávajícím slevu z kupní ceny.

Vzhledem k tomu, že přetočení tachometru při prodeji ojetého automobilu lze kvalifikovat jako trestný čin podvodu nebo poškozování spotřebitele, lze se obrátit také na Státní zastupitelství nebo Policii ČR a podat trestní oznámení.
 

Koupili jste si auto s přetočeným tachometrem a nevíte, jak postupovat? Stáhněte si zdarma vzorové dopisy, které jsme pro vás připravili na www.dtest.cz/tachometr.

Přihlásit