ESC: Zmýlil se obchodník v ceně?

Obsah březnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2024 Obsah březnového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 8/2012

Velmi nízká cena vás zláká ke koupi elektroniky nebo užitečné služby přes internet, ale obchodník vaši objednávku zruší. Jak je to v tomto případě s vaším nárokem na dodání zboží či poskytnutí služby?

Na Evropské spotřebitelské centrum se často obracejí čeští i zahraniční spotřebitelé se stížnostmi na to, že obchodník odmítl dodat zboží či poskytnout službu, která byla nejčastěji prostřednictvím internetu nabízena za podezřele nízkou cenu. Na vině bývá obvykle softwarová chyba v internetovém obchodě. Má ale spotřebitel v případě chyby v ceně nárok domáhat se dodání zboží či služby?

Každý případ je třeba posuzovat individuálně, zejména je třeba přihlížet k tomu, zda spotřebitel jednal v dobré víře nebo si mohl a měl být vědom, že se jedná o omyl. Poměrně bohatá německá soudní praxe nabízí řadu ilustrativních příkladů. Žaloba spotřebitele na dodání zboží byla zamítnuta u DVD přehrávače, který byl nabízen za 1 cent, u plazmové televize v hodnotě 3990 eur, kterou bylo v internetovém obchodě možné kvůli cenové chybě objednat za 399 eur. Podobně byla zamítnuta žaloba, v níž se spotřebitel domáhal poskytnutí zájezdu do Dubaje za 1392 eura, skutečná cena však byla 4726 eur.

V obecné rovině platí, že k uzavření závazné smlouvy je třeba souhlasných projevů skutečné vůle, která je prosta omylu, na obou stranách. Zároveň je však třeba chránit ty, kteří jednají v dobré víře. Pokud tedy například naleznete na blogu či diskusním fóru odkaz na až příliš lákavou nabídku, neradujte se předčasně. Pokud jde například o letenku či zájezd, nerezervujte si okamžitě návazné služby, např. dopravu na letiště nebo hotelové ubytování. Pamatujte také na to, že nemusí jít o chybu v ceně, ale za přespříliš lákavou nabídkou se častěji může ukrývat podvodník. Proto si důvěryhodnost obchodníka, který nabízí podezřele nízkou cenu, ověřte zvlášť pečlivě. Neplaťte předem v hotovosti prostřednictvím služeb typu Western Union a vyhněte se i platbám předem bankovním převodem, pokud si nejste skutečně jisti, že jde o důvěryhodného obchodníka. Vyšší míru bezpečnosti nabízí platby platebními kartami nebo prostřednictvím služby Paypal. Užitečný návod, jak poznat podvod na internetu naleznete na www.evropskyspotrebitel.cz.
 

Evropské spotřebitelské centrum (ESC) poskytuje spotřebitelům informace o jejich právech na jednotném evropském trhu. Právníci ESC bezplatně pomáhají spotřebitelům řešit jejich problémy s obchodníky z jiných zemí EU, Norska či Islandu.

Kontakty na ESC pro ČR:
adresa: Štěpánská 15, 120 00 Praha 2
e-mail: esc@coi.cz
telefon: 296 366 155
www.evropskyspotrebitel.cz

Přihlásit