Recyklované mléko?

Obsah říjnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 10/2022 Obsah říjnového dTestu

Publikováno v časopise 10/2011

Nechce se mi věřit mailu, který jsem dostala o recyklaci trvanlivého mléka: Mléko v tetrapaku, které se nespotřebuje do konce trvanlivosti, prodejce vrátí zpracovateli. Zpracovatel otevře obal, mléko opětovně převaří a opět zabalí. Mohou tak učinit maximálně pětkrát.

Nechce se mi věřit mailu, který jsem dostala o recyklaci trvanlivého mléka: „Mléko v tetrapaku, které se nespotřebuje do konce trvanlivosti, prodejce vrátí zpracovateli. Zpracovatel otevře obal, mléko opětovně převaří a opět zabalí. Mohou tak učinit maximálně pětkrát. Zespodu krabice jsou pod zalepeným záhybem čísla 12345, kde jedno z čísel chybí. Tato chybějící cifra udává, kolikrát už bylo mléko recyklováno. Je-li sled čísel např. takto 12 45, znamená to, že mléko bylo převařeno třikrát.“ Pokud je to pravda, můžete otestovat kvalitu mléka po 3., 4. a 5. recyklaci? Má stále výživné hodnoty, nebo je to jen bílá voda?

Jana D.

 

Ve spodní části krabice se opravdu nacházejí číslice. Žádným tajemstvím však neoplývají. Vztahují se k pouze a jenom k obalu, nikoliv k jeho obsahu. Na litrových krabicích číslice 12345 označují jednotlivé pásy na kotouči s papírem, ze kterého je obal vyráběn. Každý z designů (různé druhy obalů, jejich velikosti) se tiskne na různém počtu pásů; menší obaly jich mohou mít až sedm. Dané číslice se tisknou ve výrobním závodě před laminací.

Pokud jsou tedy na laminátu v řadě číslice 12345, znamená to, že na roli před řezáním je vedle sebe pět designů; počet designů tištěných vedle sebe záleží na jejich šíři a na šíři tiskařského stroje. Aby se odlišily po rozřezání (například pro snazší identifikaci vady štočku při případné reklamaci), je v řadě jedno číslo vynecháno, aby bylo jasné, o kterou roli (část nerozřezané role) se jednalo. V případě čísel například 123 5 je jasné, že se jedná o čtvrtou roli, v případě 1234 o pátou roli.

Recyklace mléka, jak naznačují různé poplašné e-maily, které se lavinovitě šíří, neexistuje. Sledovat informace na obalech nejenom trvanlivého mléka je ale žádoucí, protože z nich se spotřebitel dozví, kdo mléko vyrobil či do obchodu dodal a hlavně datum, do kdy má být nejpozději spotřebováno.

Přihlásit