Dovoz z Polska: Sůl, vejce, ryby a co dál…

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 5/2012

Potravinářskými aférami zmítané Polsko je druhým největším zahraničním dodavatelem potravin do České republiky hned po Německu, jak dTestu potvrdilo Ministerstvo zemědělství. Dovoz z Polska pokrývá všechny druhy potravin, počínaje masem a výrobky z něj přes vejce, sýry, tvaroh, zeleninu, čokoládu a různé nápoje.

Z Polska například loni pocházela čtvrtina rostlinných tuků a olejů spotřebovávaných v Česku. Významný podíl na jídelníčku Čechů mají i polské sýry a tvaroh, které tvoří takřka 17 % jejich spotřeby u nás. V Česku se ročně vypije 144,4 l piva na hlavu, z toho ovšem bylo loni 25 l dovezeno z Polska, jak vyplývá z údajů Ministerstva zemědělství. Spotřeba drůbeže byla loni ze 14 % kryta dovozem z Polska a spotřeba vajec bezmála z 13 %. Z těchto a dalších údajů o dovozu polských potravin lze odvodit, že jsme jimi loni pokryli spotřebu potravin zhruba na půl druhého měsíce.

Čísla ukazují, jak je český trh s potravinami provázaný s dodávkami z Polska. Připomeňme, že v Polsku se letos provalily už tři aféry s falšováním potravin; v únoru solná, v březnu vaječná, v dubnu rybí. Nejvíc zarážející na nich je skutečnost, že všechny byly odhaleny náhodně někým jiným, než jsou kontrolní orgány pověřené sledováním bezpečnosti potravin.

Za nejnovějším skandálem s prošlými mraženými rybami stálo anonymní udání, že z dávno uzavřeného zpracovatelského závodu stále odjíždějí náklady ryb. V pozadí vaječné aféry bylo nesplácení leasingových splátek za výrobní linku na sušená vejce a také za luxusní auta majitele této továrny. Solnou aféru odhalili reportéři televizní stanice TVN, kteří se dověděli, že drobnějším výrobcům potravinářské soli dvojnásobně vzrostl odbyt při roční odstávce chemické továrny na chlor. Tím v chemičce přestala vznikat odpadní technická sůl z elektrolýzy chloru. Po znovuzahájení chlorové výroby drobní producenti potravinářské soli náhle znovu ztratili odbyt.

Přihlásit