ESC: EURO 2012 - Tipy pro fotbalové fanoušky

Obsah listopadového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 11/2023 Obsah listopadového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 5/2012

Tisíce Čechů zamíří v červnu na fotbalové Euro do Polska. Jak koupit bezpečně vstupenku? Kolik stojí hromadná doprava? Jak funguje záruka na zboží? Co pokrývá zdravotní pojištění? Máme pro vás odpovědi.

Zaměříme se na Polsko, protože český tým sehraje svá první tři utkání v tamní Vratislavi, kam budou mířit čeští fanoušci především.

 

Jak koupit vstupenku bezpečně

Nekupujte vstupenky od agentů či na internetových aukcích! Bylo by to protiprávní a mohli byste se stát obětí podvodu. Jediný legální způsob nákupu vstupenek je přes stránky www.UEFA.com nebo v rámci balíčku u cestovních kanceláří s licencí. Platby jsou možné pouze platební kartou. Přeprodat vstupenky někomu jinému lze pouze ve speciální sekci webu www.UEFA.com. Vstupenka je na jméno a nelze ji přenechat např. kamarádovi.

 

Polish Pass pro návštěvníky Eura – 5 v 1

Polish Pass je speciální voucher vytvořený pro fanoušky, kteří přijedou na EURO 2012 do Polska. Umožňuje současně rezervovat ubytování, letenky, jízdenky na vlak nebo zakoupit pojištění a jízdenky na veřejnou dopravu v hostitelských městech na jedné platformě, kompletně přes internet. Služby lze propojovat libovolně (například pojištění s jízdenkami na vlak a ubytováním).

Více informací: www.polishpass.org/poland2012/

 

Vlaky – ceny a Vaše práva

V Polsku lze cestovat expresními vlaky – EIC, Ex, nebo levněji vlaky TLK a InterRegio. Místo si můžete rezervovat pouze v první třídě TLK a v první či druhé třídě EIC (Express Intercity). Jízdenky lze koupit na nádraží, ale je lepší to udělat v předstihu. Jízdenku na vlaky EIC, Ex a TLK si můžete koupit na http://intercity.pl/en/ a jízdenku na InterRegio na www.i-pr.pl/ (web je pouze v polštině).

Při významném zpoždění mezinárodního vlaku máte podle evropské legislativy právo žádat náhradu škody ve výši 25 % ceny jízdenky v případě zpoždění mezi 60 a 119 minutami a 50 % ceny jízdenky v případě zpoždění o 120 minut a více; uvedené se vztahuje na mezinárodní vlaky v EU a na vlaky v Polsku (vlaky typu Ekspres, Inter-City, Express InterCity, EuroCity nebo EuroNight). Cestující by měl požádat průvodčího o potvrzení o zpoždění a poté podat písemnou stížnost dopravci; uvedené se nevztahuje na polskou veřejnou dopravu a regionální dopravu.

 

Ceny jízdenek ve veřejné dopravě

Ve Vratislavi, kde český tým hraje všechna svá utkání základní skupiny, stojí jízdenka na běžný autobus nebo tramvaj 2 PLN (cca 12 Kč); cestování rychlejšími linkami je o něco dražší. Ve Varšavě je jeden jednorázový lístek za 3,60 PLN (cca 22 Kč) a lze ho použít ve všech dopravních prostředcích. Podobné ceny jsou v Poznani a Gdaňsku.

 

Záruka na zboží, reklamace

U polského obchodníka můžete u vadného zboží uplatnit rozpor s kupní smlouvou, a to v průběhu dvou let od převzetí věci. Během prvních 6 měsíců od koupě se má za to, že vada existovala již na počátku, pokud prodejce neprokáže opak. Ve zbytku lhůty je na spotřebiteli, aby prokázal, že vada existovala již při převzetí. U použitého zboží může obchodník tuto lhůtu zkrátit na 12 měsíců.

Pokud rozpor uplatníte, musí vás obchodník do 14 dnů informovat o tom, jak bude reklamace vyřízena. Pokud tak neučiní, má se za to, že je reklamace oprávněná. Reklamace by měla být vyřízena v přiměřené době s ohledem na povahu vady a výrobku (lhůta na vyřízení reklamace není zákonem přesně stanovena).

Pokud byste měli s polským prodejcem zboží či poskytovatelem služeb problém, který byste nebyli schopni řešit sami, bezplatně vám může pomoci Evropské spotřebitelské centrum (www.evropskyspotrebitel.cz).

 

Zdravotnická péče

Než se vydáte na cestu, je vhodné ujistit se, že máte Evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC; většina českých pojištěnců by ho měla mít automaticky jako svoji „kartičku pojištěnce“), která vám v Polsku zaručí bezplatnou zdravotnickou péči v případě nouze. Pokrývá náklady konzultací, např. při nachlazení či chřipce, a příjezd ambulance a pobyt v nemocnici způsobený nehodou. Působnost tohoto průkazu je omezená, je vhodné zakoupit si připojištění.

 

112 – číslo tísňového volání v EU

Měli jste na silnici nehodu? Dostali jste se do pouliční rvačky? Potřebuje kamarád zdravotnickou pomoc? Zavolejte na číslo tísňového volání 112, které funguje v celé EU. Díky němu se spojíte s policií, hasiči, záchrannou službou a dalšími složkami záchranného systému.
 

Výše uvedené a další informace připravila síť Evropských spotřebitelských center, některé vycházejí z podkladů polského Úřadu pro hospodářskou soutěž a ochranu spotřebitele. Veškeré potřebné informace naleznete v kompletním průvodci pro fotbalové fanoušky na www.evropskyspotrebitel.cz.

Kontakty na ESC pro ČR:
adresa: Štěpánská 15, 120 00 Praha 2
e-mail: esc@coi.cz
telefon: 296 366 155
www.evropskyspotrebitel.cz

 

Přihlásit