ESC: Při nákupu na dálku buďte opatrní

Obsah březnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2024 Obsah březnového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 4/2012

Pořizujete si zboží nebo služby z jiných států prostřednictvím pošty, internetu nebo telefonu? Možná ano a ani o tom nemusíte vědět…

Evropské spotřebitelské centrum stále častěji řeší stížnosti českých spotřebitelů, kteří si nebyli vědomi toho, že podnikatel, se kterým jednali, je zahraniční subjekt. Bohužel často platí, že tito obchodníci nepatří k nejpoctivějším.

Pokud jste přesvědčení, že internetová stránka psaná česky nebo letáček ve schránce nabízející na zkoušku bezplatnou dodávku zboží pochází od českého podnikatele, můžete být snadno na omylu. Podnikatel může ve skutečnosti pocházet třeba z Velké Británie, Švýcarska či Seychelských ostrovů, nebo to o sobě alespoň tvrdí. Případné problémy mohou být velmi obtížně řešitelné, zvláště u obchodníků mimo Evropskou unii. Nemusí jít jen o problémy s případnou reklamací, z výhodné nabídky produktu „na zkoušku“ se může vyklubat nevyžádané předplatné s nevybíravými požadavky podnikatele na dodatečné platby. Zvláště při nákupu na dálku buďte opatrní a předem si ověřte, s kým máte tu čest a za jakých podmínek zboží či službu nakupujete. Můžete tak předejít nepříjemným překvapením v budoucnu.

Například paní Tereza dostala do schránky poukázku na potravinový doplněk zdarma. Nevšimla si ale v přiloženém textu zmínky o tom, že se švýcarské firmě „upisuje“ k nákupu dalších produktů po dobu jednoho roku. Což samozřejmě nezamýšlela. V tomto případě jí Evropské spotřebitelské centrum nemohlo pomoci, protože ve Švýcarsku nemá partnerské centrum.

Také pan Jiří si špatně přečetl informace na webu lucemburské seznamky a uzavřel na dálku smlouvu s cenou 549 Kč měsíčně na dobu šesti měsíců. Přitom se vinou vlastní nedůslednosti domníval, že 549 Kč je částka za celý půlrok. Pan Jiří už službu využil, a tak společnost neuznala odstoupení od uzavřené smlouvy. Obrátil se na síť Evropských spotřebitelských center, která společnost oslovila. Ta mu nakonec jako gesto dobré vůle vrátila 2745 Kč, tedy celou částku bez platby za první měsíc, kdy byla služba využita. Ne vždy jsou ale obchodníci takto vstřícní, opatrnost je proto namístě.

 

Evropské spotřebitelské centrum (ESC) poskytuje spotřebitelům informace o jejich právech na jednotném evropském trhu. Právníci ESC bezplatně pomáhají spotřebitelům řešit jejich problémy s obchodníky z jiných zemí EU, Norska či Islandu.

Kontakty na ESC pro ČR:
adresa: Štěpánská 15, 120 00 Praha 2
e-mail: esc@coi.cz
telefon: 296 366 155
www.evropskyspotrebitel.cz

 


Přihlásit