ESC: Co dělat při krachu aerolinek

Obsah březnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2024 Obsah březnového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 3/2012

Měli jste letět na dovolenou, ale dopravce zbankrotoval? Nebo se dostal do platební neschopnosti a uvízli jste v zahraničí? Co v takové chvíli dělat a na co máte právo?

Letecké společnosti na rozdíl od cestovních kanceláří nemusí být pojištěny proti úpadku a ani zakoupené letenky nejsou kryty pojištěním. Ideálním řešením je zakoupit si kvalitní cestovní pojištění, které riziko možné budoucí insolvence dopravce kryje.

Když máte letenku na let s insolventním dopravcem zakoupenou, ale ještě jste ji nevyužili, doporučujeme bezodkladně kontaktovat vydavatele vaší platební karty, pomocí níž jste letenku zakoupili, nebo například PayPal, pokud jste platili jeho platebním nástrojem, a informovat se o možnostech vrácení peněz (o tzv. chargebacku). V rámci českého práva sice není na vrácení platby touto formou právní nárok, banky však obvykle klientům vycházejí vstříc. Formou chargebacku se lze domáhat pouze skutečně zaplacené ceny nevyužité letenky a nelze jej využít pro náhradu dalších nákladů (náhradní letenky, ubytování apod.), které mohly vzniknout, pokud jste uvízli v zahraničí. Pokud nevyjde žádost o vrácení peněz pomocí nástroje chargeback, pak lze požádat o refundaci nákladů přímo u dopravce nebo u jeho jmenovaného správce. Pokud jste zakoupili letenky na let insolventního dopravce u jiné letecké společnosti (např. codesharové lety), obraťte se na společnost, která vám letenku vystavila.

I v případě insolvence letecké společnosti platí evropské nařízení č. 261/2004, podle něhož mají cestující, kteří zakoupili letenku na zrušené lety, za stanovených podmínek právo na péči, přesměrování na náhradní spoje, vrácení ceny letenky a finanční odškodnění (podrobněji na webu www.evropskyspotrebitel.cz). Takovéto nároky dle nařízení jsou běžnými nezajištěnými pohledávkami a cestující se tak mohou jejich uspokojení domáhat v rámci případně zahájeného insolvenčního řízení.

V praxi je ale šance na uspokojení pohledávek cestujících spíše malá, protože přicházejí na řadu až po uspokojení pohledávek větších věřitelů, např. smluvních partnerů, a zaměstnanců zkrachovalé společnosti. Míra uspokojení všech stran je přitom závislá na velikosti majetku dlužníka, který bude mezi jednotlivé věřitele rozdělován, a ten u zkrachovalých společností nebývá velký.

 

Evropské spotřebitelské centrum (ESC) poskytuje spotřebitelům informace o jejich právech na jednotném evropském trhu. Právníci ESC bezplatně pomáhají spotřebitelům řešit jejich problémy s obchodníky z jiných zemí EU, Norska či Islandu.

Kontakty na ESC pro ČR:
adresa: Štěpánská 15, 120 00 Praha 2
e-mail: esc@coi.cz
telefon: 296 366 155
www.evropskyspotrebitel.cz

 


Přihlásit