Prodejci letenek porušují při prodeji předpisy

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 26.7.2012   

Evropské předpisy požadují, aby byl prodej letenek v zájmu zákazníka zcela transparentní. Prodejci letenek je ale ignorují a podněcují spotřebitele také ke koupi pojištění, které si neobjednal.

Zákazníci, kteří nakupují letenky na internetu, musejí při objednávce dávat pozor, aby neobdrželi navíc také pojištění, které jim cestovní kancelář či agentura sama k letence „přibalila“. K odmítnutí doplňkových nabídek stačí zpravidla jen jedno kliknutí, přesto je taková nabídka v rozporu s evropským nařízením o pravidlech pro letecké služby.

Minulý týden vydal Evropský soudní dvůr rozsudek, kterým sjednotil výklad nařízení, a prohlásil, že zákazník se musí sám výslovně rozhodnout, zda doplňkovou službu zakoupí. Prodejce tedy nesmí tuto možnost automaticky přidávat. Na tuzemských webech je přednastavené pojištění jako součást letenky téměř pravidlem. Dalším nešvarem je zahrnutí provize ze zprostředkování prodeje mezi poplatky spojené s letem, což naši právníci považují za zcela nesprávné a netransparentní.

Evropská nařízení jsou pro členské státy přímo závazná a vnitrostátní soudy musejí rozhodovat v souladu s rozsudkem, výklad je tedy stejný v celé Evropské unii. Vyzvali jsme proto největší prodejce letenek, tedy Student Agency, Asiana a Čedok, aby se zdrželi protiprávní činnosti a své nabídky v e-shopech přizpůsobili nařízení. Pokud tak neučiní, podáme podnět dozorovým orgánům pro porušování cenových předpisů.

Na časté otázky týkající se letních dovolených a práv cestujících v letecké dopravě odpoví náš Bedekr cestovatele, který si můžete níže zdarma stáhnout. S dotazy se lze rovněž obrátit na naši poradenskou linku na telefonním čísle 299 149 009. 

Ke stažení:

Bedekr cestovatele

Přihlásit