Finance: Dodavatelé plynu

Sdílejte

Publikováno v časopise 8/2012

Dodatelů plynu je mnoho a domácnosti i firmy mají možnost vybrat si, jaká společnost jim bude plyn dodávat. Změna však trvá tři až čtyři měsíce. Počítejte s tím při hledání nového dodavatele.

Pokud jste ještě neměli tu smůlu, že by u vašich dveří zazvonil podomní prodejce s lákavou nabídkou, od koho odebírat plyn, přečtěte si alespoň, co by vás také mohlo čekat…

Znáte ono přísloví o zimě, která se zeptá? Tak vězte, že právě teď, i když vás trápí letní horka, byste měli přemýšlet, od koho budete odebírat plyn. A naláká-li vás výhodnější cena, musíte poměrně rychle podnikat potřebné kroky ke změně dodavatele, protože celý proces může zabrat tři, čtyři měsíce.

U dveří stojí slušně vypadající mladík v obleku, na první pohled serióznost sama. Slušně pozdraví, představí se a žádá o předložení vyúčtování plynu. A zda prý by směl mluvit s osobou, na kterou toto vyúčtování chodí. Pozveme ho dál, nabídneme mu židli i kávu a ukážeme poslední vyúčtování. Pečlivě jej studuje a poté se na nás téměř s lítostí zadívá a řekne, že platíme zbytečně moc. A hned ze sebe chrlí, jak se dá na plynu ušetřit, jen mít toho nejlepšího dodavatele s nejnižší cenou a že vůbec nejlepší je nejnižší cena se státní garancí a že smlouva musí být úplně jinak nastavená a že je naprosto zbytečné nechat se takhle nehorázně odírat. Jeho slova padají na úrodnou půdu, plácneme si a hned podepisujeme smlouvu. Navrch od něj dostáváme ještě nějaké další papíry, které si máme přečíst, až budeme mít chvilku času. Poté s úsměvem odchází.

Když se známým pochlubíme, jak jsme rychle změnili dodavatele plynu a kolik ušetříme a zaznamenáme jejich údiv, vrháme se k počítači a hledáme informace. Zakrátko litujeme, že jsme onoho seriózního mladíka pustili přes náš práh.

 

Odstoupení od smlouvy uzavřené při podomním prodeji

Pokud jste uzavřeli smlouvu o dodávce plynu či elektrické energie při podomním prodeji, můžete od smlouvy do 14 dní od jejího uzavření odstoupit bez uvedení důvodu a bez jakékoliv sankce. Pokud ještě nedošlo k plnění, tedy pokud vám plyn či elektřinu stále dodává původní dodavatel, můžete odstoupit do jednoho měsíce od uzavření smlouvy. Dodavatel vás musí na tyto možnosti písemně upozornit. Jestliže tak neučiní, platí lhůta jednoroční. Odstoupení je nutné v zákonné lhůtě písemně doručit dodavateli. Vzorový dopis „Odstoupení od smlouvy o změně dodavatele plynu/elektrické energie uzavřené při podomním prodeji“ naleznete na www.dtest.cz/vzorove-dopisy v kategorii „Energetika“.


Odstoupení od smlouvy z důvodu zvýšení ceny

Věděli jste, že můžete odstoupit od smlouvy o dodávkách plynu či elektrické energie, pokud dodavatel zvýší cenu či jinak změní podmínky smluv? Pokud vás dodavatel na změnu podmínek či zvýšení ceny a s tím spojené právo od smlouvy bez jakékoli sankce odstoupit upozorní nejpozději 30 dní před účinností chystané změny, můžete od smlouvy odstoupit nejpozději desátý den před účinností změn či zdražení. Jestliže vás ale dodavatel včas a správně neinformuje, máte stejné právo na odstoupení bez jakékoli sankce, a to tři měsíce od účinnosti změny podmínek či zvýšení ceny. Vzorový dopis „Odstoupení od smlouvy o dodávkách plynu či elektřiny pro zvýšení ceny či změnu podmínek“ naleznete na www.dtest.cz/vzorove-dopisy v kategorii „Energetika“.

 

Informujte se a srovnávejte

Pokud jste se začali zabývat myšlenkou, že změníte dodavatele plynu, ze všeho nejdříve se zaměřte na získání informací a srovnání uváděných cen. Informačním zdrojem mohou být internetové stránky dodavatelů, můžete se obrátit i na firmy, které na požádání provedou individuální srovnání nabídek (většinou ale nejsou nezávislé a primárně nabízejí produkty s pro ně vyšší odměnou) nebo si pozvěte obchodního zástupce (jím podané informace si určitě prověřte).

Další z možností, jak srovnat nabídky na trhu energií, jsou kalkulátory, které na internetu naleznete. I u nich však někdy dochází k určité manipulaci s daty a postavením firem v žebříčku. Každý takový kalkulátor musí někdo financovat, a pokud do něj vloží peníze firma obchodující s energiemi, s největší pravděpodobností si bude chtít za každou cenu držet ve srovnání první místo. Když si pro zajímavost srovnáte několik kalkulátorů, zjistíte, že každý z nich vám ukáže jako nejlepšího jiného dodavatele. Navíc kalkulátory pravděpodobně záměrně neukazují menší dodavatele, důvodem může být nabídka nižších cen.

Vytipujete-li si několik dodavatelů, vyhledejte na internetu diskusní fóra. I z nich se můžete od jejich buď bývalých, nebo stávajících zákazníků mnohé dozvědět.

 

Dodavatelé energií se snaží získat zákazníky na co nejdelší období. Jednou z možností je na první pohled lákavá fixace ceny. Fixace je ovšem dvousečnou zbraní a vyplatila by se, pokud by cena energií měla růst. To však není zdaleka jisté.

 

S čím se také můžete setkat

Stávalo se to v minulosti, stává i dnes. Někteří dodavatelé se nechtějí smířit s tím, že o vás, resp. vaše peníze, přijdou. Nerespektují zákonná ustanovení o změně dodavatele, nerespektují vaši svobodnou volbu a snaží se vás od chystaného kroku odradit. Ohánějí se tím, že vámi zvolený nový dodavatel bude v krátké budoucnosti zdražovat, nebo dokonce vám pohrozí přerušením dodávky. Pamatujte, pokud se s tím setkáte, že tento krok by byl v rozporu se zákonem, k přerušení dodávky energií z titulu změny dodavatele dojít nesmí.

Šimon Finemon, člen think-tanku TANK

 

Na co si dát pozor při jednání s obchodníkem

Název společnosti a její reference. Zastupuje-li obchodník nechvalně známou organizaci nebo se dokonce zdráhá na otázku, koho zastupuje, odpovědět, rychle se s ním ve vlastním zájmu rozlučte.

Vědomosti obchodníka. Je velmi důležité, zda obchodník ví, co prodává. Pokud zjistíte, že problematice rozumíte lépe než on, je nepravděpodobné, že by vám mohl dobře poradit.

Nátlakové metody. Nenechte se obchodníkem tlačit tam, kde vás chce za každou cenu mít. Vycítíte-li z jeho jednání manipulaci a nátlak, jasně mu řekněte, že chcete pár dní na rozmyšlenou. Pokud nebude souhlasit, zřejmě před vámi něco tají a jednání s ním není bezpečné.

Časově omezené nabídky. Někdy chce obchodník navodit dojem, že to, co nabízí, je jedinečné, ale že možnost sjednání je časově omezena. Může se jednat o opravdový bonus pro klienta, ale také o podvod, jak pod smlouvu získat váš podpis. V době internetu není problém si informace ověřit do několika minut. Pokud jsou pravdivé, obchodník jistě počká. Pokud ne, rychle se s ním rozlučte.

Nepřehledné cenové nabídky. Někteří obchodníci jsou schopni pro podpis smlouvy lhát a překrucovat fakta. Proto je dobré vždy si nechat ukázat, o čem zrovna mluví právě ve vaší faktuře.

Doba závazku a fixace sazby. Smlouvy bývají buď na dobu určitou, nebo neurčitou. Při době určité je možnost upsat se na 1 až 10 let. Některé společnosti zákazníky záměrně uvazují na více let. Při odchodu se některé ohání sankcí, kterou jste ve smlouvě podepsali, přestože některá tato ujednání jsou v rozporu se zákonem. Cenové nabídky s různou délkou platnosti navíc nelze smysluplně srovnávat.

Važte si svého podpisu. Čtěte, co budete podepisovat. Slušný obchodník vám smlouvu s jím doporučeným dodavatelem dá k dispozici předem.

 

Tabulku zobrazíte v plné velikosti po kliknutí na obrázek a následném kliknutí na zvětšovací tlačítko v pravém horním rohu.

Spotřeba plynu

Spotřeba 7 MWh/rok: domácnost, která pouze vaří na plynovém sporáku.

Spotřeba 23 MWh/rok: domácnost, která vaří a ohřívá vodu.

Spotřeba 44 MWh/rok: domácnost, která vaří, ohřívá vodu a topí plynem.

2364_1-pravo

Ke stažení:

Celý článek

Oblast JČ (porovnat)

Oblast StČ, SČ, ZČ (porovnat)

Oblast JM (porovnat)

Oblast VČ (porovnat)

Oblast SM (porovnat)

Oblast Praha (porovnat)


Přihlásit