Dávejte pozor, jakou obuv kupujete

Obsah říjnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 10/2023 Obsah říjnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 23.7.2012   

Koupě obuvi, která je označena jako „módní“ či „vysoce módní“ může sice znamenat volbu aktuálně žádaného doplňku, především je ale třeba počítat s omezeními jak při užívání bot, tak hlavně při jejich reklamaci.

Označení obuvi jako módní má poukázat především na to, že je navržená pro nošení v nenáročných podmínkách a nejdůležitějším parametrem je její vzhled. V případě vysoce módní obuvi se pak předpokládá také omezená životnost, jelikož nemusí splňovat ani kvalitativní podmínky, které jsou kladené na obuv módní. Zákazníci musí být na tento aspekt upozorněni a měli by jej při užívání obuvi zohlednit. Označování obuvi tímto způsobem je tedy v souladu se zákonem, ale obchodníci by toho neměli zneužívat. Prodávající je povinen označení vyznačit přímo, viditelně, srozumitelně a trvale alespoň na jednom půlpáru obuvi.

Prodejci však v této souvislosti zkoušejí řadu triků, kterými chtějí zmást zákazníky. Tato slovní spojení nadužívají a označují tak téměř každý pár bot ve své prodejně. Někdy také informaci o „módnosti“ obuvi připojí až po zaplacení. Spotřebitelům proto doporučujeme být iniciativní a na to, zda je obuv módní, se ptát předem. Pokud je to možné, měli by zákazníci nahlédnout před koupí do návodu k použití a péči. Může se stát, že v něm najdou taková omezení užívání obuvi, která je od nákupu odradí.

Specifická situace nastává při reklamaci uvedených typů obuvi. Navzdory různým mýtům platí i zde dvouletá záruční doba. Od té je ale třeba odlišit předpokládanou životnost bot, která je zejména u vysoce módní obuvi omezená. Zatímco módní obuv je určena k běžnému použití a měla by odpovídat minimálně základním požadavkům na společenskou obuv, od vysoce módní obuvi toho nelze mnoho očekávat. V prodejnách se však zákazníci mohou setkat s tím, že prodávající zaměňují označení „módní“ a „vysoce módní“, což nakonec může být i v jejich neprospěch.

Podrobné informace o tom, jak je definovaná módní a vysoce módní obuv a co její zakoupení pro vás znamená, si můžete níže stáhnout zdarma. S dotazy týkajícími se nejen tohoto tématu se můžete obracet na naši poradenskou linku na telefonním čísle 299 149 009.
 

Přihlásit