Podvodné e-maily

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 3.6.2012   

Přišel vám do schránky e-mail, ve kterém vám odesilatel slibuje výhru v loterii, převod dědictví či skvěle placenou práci z domova? Buďte velice opatrní! Tyto nabídky nebývají pravé a navíc se z vás snaží vylákat osobní údaje, včetně informací o kreditní kartě či bankovním účtu.

Pachatelé e-mailových podvodů jsou velmi mazaní. Podvádění lidí je často jejich prací na plný úvazek, a to často prací velice ziskovou.

Podvodníci hrají na vaše city a využívají vašich obav. Na oběti se v poslední době zaměřují pomocí přesvědčivých falešných e-mailů.

Je velmi důležité si uvědomit, že tyto podvody se netýkají jen naivních a zranitelných osob, ale nás všech. Pročtěte si důkladně následující text, abyste také nenaletěli.

 

Sedm způsobů, jak rozpoznat podvod

Vyhněte se podvodným e-mailům tím, že si položíte těchto sedm jednoduchých otázek. Pokud alespoň na jednu z nich odpovíte "ano", s velkou pravděpodobností se jedná o podvod.

  • Byli jste kontaktováni zcela neočekávaně?
  • Nabízí vám odesilatel tak výhodné podmínky, až jim nemůžete uvěřit?
  • Byli jste požádáni, abyste sdělili své osobní či bankovní údaje, nebo zaplatili vstupní poplatek?
  • Jste nuceni k okamžité reakci?
  • Jsou kontaktní údaje odesilatele neurčité či nedůvěryhodné (zaměřte se na telefonní číslo, adresu sídla nebo bydliště)?
  • Obsahuje text zprávy gramatické nebo pravopisné chyby?
  • Jste žádáni, abyste vše udrželi v tajnosti?

 

Vyberte si kategorii podvodných zpráv

 

 

Základní rady, na které nikdy nezapomínejte

Nedůvěřujte zprávám, které vám slibují velké výhry, podezřele levné zboží, odměnu za převod cizího dědictví nebo po vás chtějí příspěvek na postižené v rozvojových zemích či zasažené přírodními katastrofami, pokud nemáte dostatečnou jistotu, že se jedná o organizaci, jež vám poskytuje dostatečné záruky.

Nereagujte na podezřelé e-mailové zprávy, jejichž odesilatele neznáte a u nichž není dán ani jiný podstatný důvod, proč by vám odesilatel měl posílat zprávu.

Nesdělujte své osobní a jiné údaje prostřednictvím jakýchkoliv e-mailových zpráv.

Nešiřte, nepřeposílejte podvodné e-maily dál. Nebezpečí spočívá v připojování automatických podpisů a uvádění vašich e-mailových adres u těchto e-mailů. Snadno se vystavíte nebezpečí, že budete podezírání z autorství těchto zpráv.

 

Přihlásit