Neplaťte za zboží, které nechcete

Obsah březnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2024 Obsah březnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 12.7.2012   

Mince, obrázky zvířat či rostlin a další, zpravidla sběratelské předměty přicházejí mnohým lidem poštou, aniž by si je objednali. A spolu s nimi přichází i faktura. Někteří z obavy před možným postihem raději zaplatí. Existuje i jiné řešení?

Na zasílání nevyžádaných zásilek si v současnosti stěžuje mnoho spotřebitelů, kteří se cítí býti obtěžováni jak samotným posíláním zboží, tak zejména opakovanými požadavky na úhradu. Z obavy před možným soudním či jiným vymáháním požadované částky raději zaplatí. Pokud jste si ale zásilku neobjednali a nemáte o ni zájem, rozhodně byste ji platit neměli. Podle právní úpravy plnění bez objednávky, která vychází z občanského zákoníku, nejste dokonce povinni zboží dodavateli vrátit ani ho na cokoli upozorňovat.

Pokud vám vadí i samotné zasílání nevyžádaného zboží a faktur, obraťte se písemně přímo na odesílatele. Současně je popsané jednání obchodníků i zakázanou agresivní obchodní praktikou a můžete tedy podat podnět České obchodní inspekci.

Podobná situace nastává i v případě, kdy si zákazník nejprve objedná zboží s tím, že očekává pouze jednu zásilku. Následně ale přichází další, nechtěné zboží.  Tomu lze v první řadě předejít důslednou kontrolou původní objednávky, a to včetně textu psaného drobným písmem. Následné zásilky zpravidla přicházejí kvůli nepozornosti zákazníků, kteří si nevšimli, že se zasláním zboží vlastně souhlasí.

Pro ty, kdo si s případnou reakcí na nevyžádanou zásilku nevědí rady, jsme připravili vzorový dopis „Odmítnutí zasílání neobjednaného zboží“, který si níže můžete stáhnout. S dotazy ohledně podobných obchodních praktik se můžete také obrátit na naši poradenskou linku na telefonním čísle 299 149 009.


Přihlásit