Test opalovacích přípravků

Na opalovací přípravek, který nechrání, jak má, můžete natrefit v drogerii i lékárně. Nedostatky jsme odhalili jak v oblasti ochrany před UVB zářením, tak před zářením UVA. Kosmetická kvalita některých přípravků nepatří k nejlepším. Výrobci si příliš často nelámou hlavu se správnými pokyny pro používání, ani se správným označováním svých výrobků. Cena není při výběru opalovacího přípravku žádným vodítkem.

Dobrá rada

Dobrých opalovacích přípravků je na trhu dost, rozhodně vyvarovat byste se měli jen těch, které získaly známku nedostatečně. Mezi šesti nejlepšími naleznete jak drahé značkové výrobky, tak levné výrobky privátních značek, například dm Sundance / Transparentes Sonnenspray (dobře, 65 Kč / 100 ml) nebo Interspar Sun Kiss / Sonnenmilch (dobře, 65 Kč / 100 ml). Z hlediska kosmetických vlastností je nejpříjemnější Yves Rocher Protectyl Végétal 3en1 (dobře, 297 Kč / 100 ml), za kvalitu si ale značně připlatíte. Navíc je jeho ochranný faktor o dost vyšší, než kolik se uvádí na obalu, proto se s ním spíše vůbec neopálíte. Mezi přípravky, jejichž koupě se vyplatí, patří Lidl Cien / opalovací mléko Classic (dobře, 48 Kč / 100 ml), ale také Astrid mléko na opalování ve spreji (dobře, 60 Kč / 100 ml). Přípravek značky Astrid letos poprvé získal v našem testu známku dobře.

Bez ohledu na cenu

To, že v případě kosmetiky je zpravidla jedno, zda zaplatíte třicet, tři sta nebo tři tisíce korun, dokazujeme takřka každým testem. Buď nelze prokázat, že výrobky skutečně mají reklamou vychvalované zvláštní účinky jako v testu šamponů pro barvené vlasy, který jsme publikovali minulý měsíc. Nebo drahé výrobky renomovaných značek „fungují“ stejně dobře jako výrobky za pár korun. Řečené platí zejména pro různé krémy, třeba ty na ruce, jež jsme testovali v roce 2010. Zvláštní kategorií je pak kosmetika, která má nejen zkrášlovat, ale i chránit. Sem patří opalovací přípravky s obsahem filtrů, které zabraňují pronikání škodlivého ultrafialového záření k pokožce a tím pomáhají předcházet jeho negativním účinkům – vznik některých nádorů kůže, jejichž četnost v posledních letech neustále stoupá.

Střídmé slunění a pravidelné používání ochranných prostředků může snížit riziko pozdějšího vzniku rakoviny. Neplatí ale, že když se budete mazat opalovacím přípravkem od rána do večera, tak rakovinu nedostanete. Proto se na kosmetice s ochranou proti účinkům slunečního záření nesmí uvádět, že představuje prevenci rakoviny. Protože byznys s lidským zdravím je velmi zisková činnost a tvrzení, že přípravek zajišťuje prevenci vzniku nádorů, velmi zvyšuje ochotu zákazníků zaplatit více, přišli někteří výrobci na řešení, jak zapovězené obejít.

V červenci loňského roku jsme upozornili na přípravek Daylong Actinica. I když sliboval prevenci vzniku nádorů kůže, neposkytoval dostatečnou ochranu před UVA zářením. Tento opalovací přípravek není běžnou kosmetikou, ale zdravotnickým prostředkem. Zdravotnické prostředky preventivní funkci mít mohou, ale nevztahují se na ně požadavky na opalovací přípravky, protože ty jsou kosmetikou. To vytváří úžasný paradox. Zatímco na krému na opalování – kosmetice slova o prevenci nádorů být nesmí, na krému na opalování – zdravotnickém prostředku být mohou.

Ani schválený zdravotnický prostředek nemusí zaručit stejnou nebo lepší míru ochrany před slunečními paprsky. Dokazuje to vedle zmíněného Daylongu i letos testovaný Dr. Müller Pharma PantheDerm solar. Opět drahý zdravotnický prostředek z lékárny, opět lákavá slova o prevenci nádorů, opět nedostatečná ochrana před UVA zářením. Platí proto naše doporučení: v lékárně sice za kosmetiku zaplatíte více a prodá vám ji prodavač v bílém plášti, ale ne nutně si kupujete něco lepšího.

 

Hlavní je správné používání

Sebelepší opalovací přípravek je k ničemu, pokud jej nedostatečně nebo špatně používáte. Proto je nezbytné, aby každý opalovací přípravek byl opatřen příslušnými pokyny k používání. Bohužel v testu se ukázalo, že často v informacích pro spotřebitele chybí množství důležitých údajů. Navíc u mnohdy velmi drahé kosmetiky v češtině nalézáme jen malou samolepku, na níž není uvedeno prakticky nic. Na návod velikosti poštovní známky se omezili například dovozci kosmetiky Biotherm, Bioderma a Eco Cosmetics. Za nesmyslně vysokou cenu bychom očekávali větší snahu o spokojenost a informovanost zákazníka.

„Děti do tří let neopalujte.“ To není náš cynismus, ale poněkud neobratný výraz na jednom z opalovacích přípravků. Jeho autor tím chtěl říci, že kojenci a děti do tří let vůbec na přímé slunce nepatří. Právě ti nejmenší mají nejcitlivější pokožku a spálení v dětství má významný podíl na pozdějším vzniku rakoviny kůže. Pro děti je nezbytné používat oblečení, pokrývky hlavy a prostředků s velmi vysokou ochranou (SPF 50+). Zda použijete opalovací přípravek pro děti nebo pro dospělé, je jedno.

Co ale jedno není, je použité množství. Zapomeňte na to, že vám vystačí padesátimililitrová tubička, to je spíše vzorek než skutečně použitelné množství. Na tělo průměrného dospělého je k dosažení požadované ochrany zapotřebí přibližně 36 g, tzn. šest čajových lžiček. Protože aplikaci je třeba pravidelně opakovat, lze říci, že takový Dermacol o obsahu 50 ml, který váží i s obalem 60 g, kdyby ovšem poskytoval dostatečnou ochranu, by nevystačil pro jednoho člověka ani na jeden den. Používané množství byste navíc neměli podceňovat, ochrana se totiž nesnižuje úměrně. Pokud použijete pouze polovinu doporučeného množství, sníží se ochrana vaší pokožky o celé dvě třetiny.

Nezáleží na formě opalovacího přípravku. Dlouhodobě nejpopulárnější jsou opalovací mléka. Důvody jsou nasnadě: jsou lehká, příjemná a hlavně se snadno vstřebávají. Stále více jich je ve formě spreje, což je sice praktické, ale musíte si u nich ve vlastním zájmu dávat pozor na aplikaci správného množství, abyste se na slunci nespálili. Výrobci vám radou příliš nepomohou, na obalu neuvádí, kolik stříknutí je jeden gram. Šest čajových lžiček se u spreje těžko odhaduje. Spočítejte si podle celkového objemu, na kolik namazání by mělo jedno balení přípravku přibližně vystačit, a podle toho odhadněte jednu dávku.

 

Zapomeňte na to, že opalovací přípravek vás vydrží chránit i poté, co se vykoupete. Na obalech se sice můžete dočíst, že prostředky jsou voděodolné, to je ovšem poněkud nepřesné pojmenování faktu, že dokážou chránit před slunečními paprsky po dobu pobytu ve vodě. Doba, po kterou opalovací přípravek chrání ve vodě, je navíc omezená a každý opalovací prostředek se časem smyje.

V USA je nyní zaváděno nové značení, kdy na opalovacím přípravku musí být uvedeno, zda je účinný 40 nebo 80 minut při koupání nebo intenzivním pocení. Na každém také musí být uvedeno, že opakovaná aplikace je nutná každé dvě hodiny.

To jsou zároveň i dobré rady pro vás. Po každém pobytu ve vodě se vždy namažte znovu a na koupání používejte ty prostředky, které jsou deklarované jako voděodolné (tj. vydrží déle chránit při pobytu ve vodě). I když se nekoupete, mažte se opakovaně nejdéle každé dvě hodiny. Výrobci na tyto klíčové pokyny často zapomínají, vy byste ovšem neměli.

 

Hutné a lepivé

Kosmetické vlastnosti opalovacích přípravků byly ve většině případů dobré. Mléka i oleje se dobře roztírají, rychle se vstřebávají a nezanechávají bílé stopy na pokožce. Upozorňujeme ovšem na to, že zejména opalovací přípravky mohou při styku s oblečením zanechávat skvrny. Celkově nejlepšími vlastnostmi a známkou velmi dobře se může chlubit lehké mléko ve spreji Protectyl Végétal od firmy Yves Rocher. Naopak ostatní testované přípravky z řady přírodní kosmetiky byly hutné, krémovité konzistence, hůře se roztíraly nebo se pokožka po jejich aplikaci lepila. Nejhůře na tom byl krém alverde z drogerie dm a ani drahý krém Eco Cosmetics nepatří k těm, které v letním horku na kůži oceníte. Především přípravek z dm se špatně roztíral, nevstřebával, zanechával bílé stopy a testujícím ani příliš nevoněl. Nutno říci, že hutná bílá vrstva alespoň před negativními dopady slunečního záření skutečně chrání tak, jak má.

Přihlásit